Článek
Připravuje se také opatření, jehož cílem je dlouhodobě podobným situacím zabránit. Dalešicemi se pustošící bahno doprovázené prudkými dešti prohnalo poslední květnovou sobotu a následně pak další dva dny poté. Některé domy tam byly zaplaveny i třikrát po sobě.
„Dodnes napravujeme následky, a ještě to nějaký čas určitě potrvá. Škody se vyšplhaly do milionů korun,“ popsala starostka obce Hana Vélová (nez.).
Zatímco lidé dávají dohromady hlavně své zahrady a někteří spodní patra domů či garáže, kam bahno a voda zatekly, obec čekají opravy cest anebo požární nádrže.
„Momentálně se snažíme sehnat firmy, které by nám místní cesty opravily. Peníze na to jsme dostali z krizového fondu kraje, ale musíme je do konce roku proinvestovat. Snad stihneme do zimy alespoň část věcí udělat,“ doufá Vélová. Pokračuje se také v likvidaci odpadů a místní nyní čekají rozbory vody ve studnách.
„Na všechny tyto práce použijeme peníze z transparentního účtu, kam nám přichází podpora od veřejnosti. Hodně peněz nám poslaly obce z okolí i z větších vzdáleností, za což moc děkujeme. Nyní máme na účtu téměř 900 tisíc korun,“ vysvětlila starostka.
V říjnu pak chystají v obci setkání s místními lidmi, aby je informovali o tom, kam práce na obnově pokročily a co ještě Dalešice čeká.
Odborná studie navrhne, jak obec co nejlépe ochránit
Podstatné je pro obec ale především provedení takových opatření, aby se situace neopakovala a bahno z polí opět nezaplavilo obydlenou část. Už po prvním přívalovém dešti byly v poli vyhloubeny příčné svodnice, tedy rýhy, které vodu odvádí pryč. Ty tam podle starostky zůstanou jako opatření do podzimu. Provedeno bylo také odvodnění ve spolupráci se zemědělci a s odborníkem z firmy Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Díky tomuto kroku bylo možné zabránit dalšímu splachování ornice a zhoršování situace v zastavěné části obce.
„Zároveň je domluveno, že na poli nebudou zemědělci hospodařit a na přelomu září a října osejí plochu travinou, aby došlo ke zpevnění půdy,“ vysvětlila Vélová.

Bahno, které při silném dešti nateklo do obce.
Současně se chystá odborná protierozní a odtoková studie, jejímž výstupem budou konkrétní technická opatření a následné zahájení jednoduché pozemkové úpravy.
„Liberecký kraj zafinancuje studii, která navrhne technická opatření, jež mají pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám. Bude to něco, co pomůže při většině dešťů, které dnes známe. Zásadní je, aby do té obce neteklo bahno,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Opatření má podle něj zadržet maximum vody v daném území, případně ji odvést někam jinam, kde neudělá takovou škodu. Studie by měla být dokončena do konce října tohoto roku, kdy ji následně převezme Státní pozemkový úřad (SPÚ) a zajistí navržené úpravy.
V Dalešicích již proběhly v letech 2014–2017 komplexní pozemkové úpravy. Na nejvíce postiženém bloku o výměře zhruba 15 hektarů bylo tehdy navrženo ochranné zatravnění a protierozní osevní postup. S ohledem na měnící se klimatické podmínky a častější výskyt extrémních srážek však bude podle SPÚ nezbytné navrhnout nová opatření a obnovit pozemkové řešení v rámci jednoduché pozemkové úpravy.
„Opakované přívalové deště ukazují, jak důležitá je koordinovaná péče o krajinu a technická i přírodní opatření, která zmírňují dopady klimatických extrémů. SPÚ je připraven obcím v těchto situacích pomáhat a hledat dlouhodobá řešení,“ dodala ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.