Hlavní obsah

Kvůli výpadku financování je pomoc uprchlíkům na Liberecku v ohrožení. O podporu mají přitom stále velký zájem

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Liberecký kraj posiluje podporu integrace cizinců. Reaguje tak na pozastavení zahraniční rozvojové pomoci ze strany USA a mezinárodních agentur, jako je třeba UNICEF. Řada neziskových organizací proto musela omezit nebo pozastavit integrační aktivity pro držitele dočasné ochrany z Ukrajiny. V ohrožení jsou jazykové kurzy, pracovní poradenství i programy pro mládež.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ilustrační foto

Článek

Průměrně se na krajský integrační tým a jeho partnerské organizace obrací zhruba 150–170 držitelů dočasné ochrany měsíčně. Potřebují přitom pomoc s řešením celé škály problémů. Mezi nejčastější patří pomoc s hledáním bydlení, zaměstnání, vyřizování dávek a prodlužování dočasné ochrany. Významná je také potřeba poradenství v oblasti zdravotnictví, vzdělávání dětí, administrativy nebo s uznáním vzdělání.

„Dále jsou to témata, která jsou vždy aktuální nárazově, s ohledem na termíny registrací a podávání žádostí, ať jde o problémy s registrací termínu a místa pro vylepení vízového štítku dočasné ochrany, technickou podporu při vyjadřování zájmu o zvláštní dlouhodobý pobyt, či pomoc při podání žádosti o posouzení zdravotního stavu pro zvýšení humanitární dávky od 1. 7. 2025,“ popsala vedoucí Centra na podporu integrace cizinců pro Liberecký kraj (CPIC) Žaneta Kaprasová.

Ve 2. čtvrtletí letošního roku se na CPIC obrátilo 246 držitelů dočasné ochrany.

Významnou roli hraje také výuka češtiny, která je často klíčovou podmínkou pro získání zaměstnání.

„Zaznamenáváme stabilní zájem o kurzy češtiny, zejména na úrovni začátečníků. Reagujeme i na poptávku po pracovním uplatnění a spouštíme projekt Horizonty kariéry,“ doplnil Vladimír Medek z Centra pro integraci cizinců, které ve 2. čtvrtletí podpořilo 112 klientů.

Organizace Člověk v tísni zaznamenala ve stejném období 86 aktivních klientů. Podle pracovnice Kristýny Vaňkové zůstává poptávka po službách stabilní, i když nově příchozích mírně ubývá.

„Podpora stávajících klientů je často individuálnější a dlouhodobější. Objevují se i nová témata jako psychické potíže, nemotivovanost nebo závislosti, o nichž klienti zpočátku nechtějí mluvit,“ vysvětlila Vaňková.

Mít se na koho obrátit je pro cizince zásadní

Podle krajského koordinátora pro adaptaci a integraci držitelů dočasné ochrany v Libereckém kraji Maxima Sačoka je zřejmé, že pro klienty je důležitá možnost obracet se na konkrétní odborníky.

„Vnímají to jako zásadní oporu. V situaci, kdy se potýkají s neznalostí jazyka, administrativních procesů a nejistotou, je přítomnost důvěryhodného a dostupného kontaktu klíčová,“ objasnil koordinátor.

Současná pracovní pozice krajského koordinátora je sice nyní primárně zaměřena na držitele dočasné ochrany, ale už nyní je připravena k rozšíření agendy na všechny skupiny cizinců. V regionu podporuje uprchlíky několik organizací, s nimiž Liberecký kraj a koordinátor úzce spolupracují. Jde o Centrum na podporu integrace cizinců pro Liberecký kraj (CPIC), Centrum pro integraci cizinců (CIC) a neziskové organizace jako Člověk v tísni nebo komunitní centrum Krajanka v Jablonci nad Nisou.

Výběr článků

Načítám