Článek
V Česku je limit nočního hluku 40 decibelů, v Polsku 45. Hluk je překračován pouze podle českých limitů.
„Víme, že od loňského roku k dílčím překročením dochází. Po prvních měřeních polská strana zpochybňovala metodiku, protože měření hluku není sjednoceno evropskou legislativou, ale probíhá podle standardů ISO (organizace, která vydává mezinárodní normy, pozn. red). Od toho jsme se už posunuli dál a polská strana už uznává, že limity překračuje. Mohu zmínit, že už o tom jednal ministr Hladík osobně i se svou polskou kolegyní,“ uvedl ve středu v Hrádku zmocněnec České republiky pro problematiku dolu Turów Michal Pastvinský.
Od roku 2021 bylo podle Libereckého kraje zaznamenáno 22 případů překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu (LAeq, 1h) v obci Uhelná převážně v nočních hodinách – nejvyšší naměřená hodnota činila 42,6 dB (při limitu 40,0 dB), přičemž zdrojem byl vždy prokazatelně důl Turów.
„Chci zdůraznit, že bez dohody bychom neměli k dispozici nejen výsledky těchto měření, ale neměli bychom k dispozici ani žádný reálný nástroj, jak smírnou cestou hledat řešení tohoto problému. Ano, mohli bychom se obrátit na polský soud, ale to vymáhání by bylo daleko obtížnější, než jaké máme možnosti teď,“ řekl k situaci hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Nyní s nadějemi čeká na zářijové setkání expertů obou zemí a předložení konkrétních opatření od společnosti PGE.
„Pokud by k tomu docházelo dlouhodobě, pak by pravděpodobně Liberecký kraj zvažoval i jiné kroky, než jsou uvnitř této dohody, směrem ke společnosti PGE. Protože tady musíme zastávat zájmy českých obyvatel,“ dodal Půta.
Z fondu se budují zdroje vody
Díky česko-polské dohodě a Fondu Turów, do kterého v únoru 2022 Nadace PGE a polský stát vložily celkem 844 milionů korun pro Liberecký kraj na různá opatření vedoucí ke snížení dopadu těžby v dole, se již podařilo zahájit řadu projektů. Zejména zaměřených na vodohospodářská opatření.
Z Fondu velkých projektů bude celkem 5 velkých investic hotových nejpozději do konce příštího roku, první, úpravna vody v Machníně, bude dokončena letos v září. Významnou akcí je i stavba více než 10 km dlouhého přivaděče ve Václavicích, který zajistí zdroj vody pro více než 16 tisíc obyvatel. Peníze z fondu jsou využívány i k monitorování pohybu objektů poblíž dolu či ke sledování hladiny spodních vod a podobně.
Vznikl také Fond malých projektů, jehož prostřednictvím jsou financovány malé regionální projekty v oblasti životního prostředí. Třeba budování mokřadů a tůní pro zadržování vody v krajině, výsadba stromů či terénní úpravy pro zachytávání vody. Žádat o peníze mohou z fondu české i polské obce a již toho využili třeba v Hrádku, Chrastavě či polském Sulikówě nebo Bogatynii. Aktuálně čeká na schválení a podporu dalších 16 projektů.