Článek
„O pomoc s evakuací dětského tábora jsme byli požádáni před půl sedmou v podvečer. Na místo vyjely tři jednotky hasičů – jednalo se o jednu profesionální jednotku a dvě jednotky sborů dobrovolných hasičů,“ informovala v úterý dopoledne mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová. Celkem z tábora evakuovali 37 dětí a 4 dospělé osoby.
V těsné blízkosti tábora se rozvodnil potok Bihanka, v němž podle místních naposledy teklo tolik vody loni v září při povodních.
„Teď to bylo podobné. Ale takové srážky jsou na naše poměry neobvyklé. Za půl hodiny totiž napršelo přes 60 milimetrů, potok nebezpečně stoupal a hrozil, že se vylije,“ řekl Novinkám starosta obce a sedlák Miroslav Binder, na jehož soukromé louce tábor brněnských skautů stojí.

Skauti přespali v kulturním domě, ráno se vrátili do tábora.
„Nabídli jsme táborníkům náhradní ubytování v kulturáku s tím, že pro nás není problém ho rychle vyklidit. Přespali tam, ráno se sbalili a zase se vrátili do tábora,“ dodal starosta s tím, že se nakonec nic katastrofálního nestalo a voda už opadla.
V souvislosti s počasím zasahovali hasiči v pondělí u více než třiceti událostí. „V drtivé většině případů se jednalo o odčerpávání vody ze zatopených prostor a odstraňování stromů a větví, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí řešili hasiči na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku,“ doplnila mluvčí.