Článek
V Česku vrcholí příliv velmi teplého vzduchu a teploty na Moravě a ve Slezsku mohou v pondělí dosáhnout až 35 °C. ČHMÚ rozšířil územní platnost výstrahy před vysokými teplotami. Nově se teploty nad 31 °C mohou vyskytnout v nižších polohách na většině území Moravy a Slezska a východního Polabí.
Zároveň však bude přes naše území přecházet zvlněná studená fronta, která přinese především do východní poloviny Česka silné bouřky.
„Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s nárazy větru kolem 70 km/h, výjimečně i vyššími, přívalovými srážkami kolem 30 mm a malými kroupami (do 2 cm),“ varují meteorologové z ČHMÚ ve výstraze 1. stupně.
Bouřky by měly zasáhnout všechny moravské a slezské kraje, a částečně také východní polovinu Čech. V Čechách a západu Jihomoravského kraje bude výstraha v platnosti během pondělí od 15:00 do 21:00, na Moravě a ve Slezsku od 19:00 až do úterních 2:00.

Výstrahy před vysokými teplotami a silnými bouřkami ve východní polovině Česka
V bouřkách hrozí izolované škody větrem, především v důsledku lámání větví stromů a možnost zatopení níže položených míst v důsledku krátkodobých intenzivních srážek.
Silný vítr na východě
Výstrahu 1. stupně přes silnými bouřkami vydal také Evropský experiment pro předpověď bouří ESTOFEX. Podle něj hrozí vydatné srážky zejména v Čechách a naopak silné nárazy větru na východě našeho území.
Pondělní bouřky budou vznikat na studené frontě v instabilním zvrstvení vzduchu, předpovědní modely odhadují na východě ČR hodnoty CAPE až 1500 J/kg. Dynamická podpora střihu větru bude sice nižší, ale i ta by měla k večeru zesilovat.
Bouřkové parametry CAPE a střih větru
CAPE / instabilita
Parametr CAPE určuje množství potenciálně dostupné energie pro vznik vzestupných pohybů vzduchu. Tato energie se na modelech udává v joulech na kilogram vzduchové hmoty. Klíčovým faktorem pro vývoj bouřek je tzv. instabilita, tedy rychlý pokles teploty s výškou a zároveň přítomnost vyšší vlhkosti.
Instabilita je jedním z nejdůležitějších atmosférických ukazatelů pro možný vznik bouřek. Hodnoty CAPE přes 1000 j/kg již značí možnost silných bouří. Pokud není k dispozici žádný spouštěcí impuls (například frontální rozhraní nebo linie konvergence), ke vzniku bouřek nemusí vůbec dojít.
Střih větru
Pro vznik silných a organizovaných bouřek s delší životností je důležitý tzv. vertikální střih větru. Na modelech se udává v metrech za sekundu a značí změnu směru a rychlosti větru s výškou. Hodnoty nad 15 m/s spolu s vyšším CAPE značí možnost tvorby supercel - izolovaných bouřek s jedním dominantním rotujícím proudem. Samotný střih větru bez energie je pro vznik bouřek irelevantní.
Už během pondělního rána a dopoledne postupovalo přes západní výběžek našeho území dešťové pásmo související s postupem studené fronty. První bouřky by se měly začít tvořit kolem poledne v Čechách na čele této fronty.
Bouřky se budou přesouvat dále k severovýchodu a budou postupně sílit. Odpolední bouřky na východě Čech a Vysočině budou zpočátku lokálního a chaotického rázu kvůli omezenější dynamické podpoře.
Později se však mohou shlukovat do bouřkových linií, jak postoupí v pozdních večerních hodinách na Moravu a do Slezska. Právě zde očekáváme nejvyšší riziko silných nárazů větru, které mohou dosahovat přes 70 km/h. Během první poloviny noci pak opustí bouřkové pásmo naše území.
S ohledem na potenciálně nebezpečnou situaci je doporučené sledovat vývoj bouřek na výstupech meteorologických radarů, zejména v oblastech pro které je v platnosti aktuální výstraha.

Předpověď bouří na pondělních 17 hodin