Hlavní obsah

Za záchranu řeky Dyje vznikla petice

1:37
1:37

Poslechněte si tento článek

Nové Mlýny

Obnovit stabilní průtok alespoň osm kubíků vody po celý rok, mít otevřený přístup k informacím a nezávisle vyšetřit příčinu a viníka ekologického kolapsu požaduje petice s názvem Dyje dýchá. Je reakcí na masivní úhyn tisíců ryb v řece z minulého týdne. K pondělnímu odpoledni pod peticí bylo přes 1300 podpisů.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Tuny ryb uhynuly v řece Dyji pod nádrží Nové Mlýny.

Článek

Za peticí stojí třicetiletá žena z okolí Nových Mlýnů. „Jsem obyčejná občanka, máma malého rybáře a dcera velkého rybáře. Od dětství mě rodiče vedli k lásce a respektu k přírodě. Nedokázala jsem už dál nečinně přihlížet tomu, co se s Dyjí děje,“ řekla mladá žena, která si přeje zůstat v anonymitě, ale redakce její jméno zná.

„Když jsem viděla řeku plnou mrtvých ryb, potaženou zeleným kobercem sinic, řekla jsem si: Buď se ozvu teď, nebo už nikdy,“ dodala. Proto se rozhodla jednat sama a rychle. Stejně rychle se k ní připojují i další lidé. „Jsou to hlasy lidí, kterým na řece záleží,“ mínila autorka petice.

Petice se spustila 3. července a podepisují ji rybáři, místní obyvatelé i návštěvníci Pálavy a okolí. „Vzniklo to spontánně, bez napojení na politiku, organizace nebo média. Naším jediným cílem je ukázat, že nechceme dál přihlížet takovým katastrofám a každoročnímu scénáři úhynů, mlčení a nečinnosti,“ píše se v textu.

Dokument míří zejména na Povodí Moravy, ministerstvo životního prostředí a k dalším dotčeným organizacím včetně odboru životního prostředí krajského úřadu. Kromě elektronické verze ho lidé fyzicky mohou podepsat na břeclavské Cyklosféře, na čerpací stanici v Milovicích u Mikulova a v Kempu Pálava v Nových Mlýnech.

Aktuální informace najdou zájemci tady.

Související témata:

Výběr článků

Načítám