Článek
Paracentrum Fénix koupilo v Modřicích za 40 milionů dva objekty, a to bývalý penzion a k němu přilehlou kuželkárnu s dalším sportovním vyžitím. „Dostali jsme na nákup bezúročnou půjčku z brněnského magistrátu a máme přislíbenou dotaci 102 milionů korun, která by pokryla nákup i rekonstrukci objektů,“ řekl Novinkám ředitel Paracentra Fénix Petr Houšť.
V klidné lokalitě v Modřicích chce vybudovat bezbariérové zázemí pro ambulantní služby jako například rehabilitace, fyzioterapie, ergoterapie a podobně, které by byly dostupné od pondělí do pátku od 7:00 do 16:00. „Žádné víkendy, žádný noční provoz, žádné pobytové služby. Nikdo tam nebude bydlet, klienti tam budou jen dojíždět nebo je budeme vozit,“ vysvětlil Houšť.
Poranění míchy
V současnosti Paracentrum Fénix, které funguje přes 20 let, nabízí ambulantní i terénní služby zhruba 220 klientům z Brna a okolí. Většinou jsou to lidé s poraněním míchy, kteří zůstali na vozíku například po úrazu, nehodě a podobně. „K někomu jezdíme domů ho umýt, nakrmit, přebalit, někdo jezdí za námi nebo ho vozí rodina. Terapie trvá 50 minut, potom odjíždí. Jsme ale na více adresách v Brně, platíme komerční nájmy, proto chceme být ve svém a ušetřit,“ vysvětlil Houšť.
Právě proto měl radost, že organizace získala dva objekty v klidné lokalitě v Modřicích. Když však stavební úřad ve Šlapanicích, pod které Modřice spadají, vydal stavební povolení, přišla nečekaná sprcha. Vedení Modřic se totiž proti tomu odvolalo, a proto o všem bude rozhodovat odvolací stavební úřad. Zatím nerozhodl a do té doby jsou práce zablokované. „Z vedení obce nám řekli, že pokud nedopadne odvolání, tak to dají k soudu a budou se bránit do konce, jak to půjde,“ řekl Houšť.

Služby mají být ve dvou objektech
Starosta Modřic Libor Procházka Novinkám sdělil, že Paracentrum Fénix si vybralo nevhodné místo. „Je to čtvrť rodinných domů. Už za minulého vedení tam vzniklo hřiště a lidé si na to stěžují. Teď by tam měl být další centrum a lidé to nechtějí. Lokalita je zatížená, silnice je zatížená,“ řekl Procházka.
Podle něj je v obci obecně problém s dopravou a parkováním, proto radnice nabízela centru pro vznik zázemí jinou lokalitu na okraji v lokalitě Evropská, kde je průmyslová zóna. „Je tam pole a pak haly a tam by to na kraji šlo,“ nastínil Procházka s tím, že by se zemědělská plocha dala v územním plánu změnit na stavební pozemky. „Jede tam autobus, je tam chodník a je tam možnost dalšího rozšíření i spousta parkovacích míst,“ vyzdvihl možné výhody starosta.
Zakopaný pes
Paracentrum ale zvolilo cestu nákupu dvou již stojících objektů. Podle Houště je pes zakopaný jinde, a to v tom, že nedaleko bydlí starosta a v blízkosti má nemovitosti i rodina místostarosty a také jeden z radních. „To bude asi ten hlavní důvod, nic jiného jsme nenašli. Naopak jsme řekli, že naše sociální poradenství může sloužit místním občanům, někteří lidé u nás mohou pracovat, nebo jim můžeme pomoct s převozem zdravotně postižených,“ poznamenal Houšť.
Starosta ale vyloučil, že by boj proti vzniku centra v dané lokalitě souvisel s tím, že vedení radnice v místě vlastní nemovitosti. „Nevím o nikom, kdo by měl nemovitost, která by byla přímo dotčená stavbou. Ale Modřice nejsou zase tak velké, takže pokud se bavíme o širším okolí 200 až 300 metrů, tak to ano, ale nemá to s tím projektem nic společného,“ dodal starosta s tím, že centrum nechtějí lidé bydlící přímo v okolí, kterých jsou jednotky.

