Článek
Ježka vytvořil sochař a vizuální umělec Patrik Proško pro Festival Boskovice, který připomíná tamní židovskou čtvrť.
V knize Záhada hlavolamu ukrýval tento hlavolam plán létajícího kola od vynálezce Jana Tleskače, k němuž se dostal jen ten, kdo o něm věděl a zvládl náročné vyjmutí ježka z klece.
Protitankový ježek
Proškovo dílo, které je vystaveno před Muzeem regionu Boskovicka, ho připomíná jen v hrubých obrysech. Obří hlavolam třeba nemá kovový povrch jako v knize - klec je oranžová a ježek zelený. Divák také záhy zjistí, že oním ježkem v kleci je jiný český vynález, a to slavný protitankový ježek legionáře majora Františka Kašíka. Ten se dodnes používá jako účinná protitanková zábrana po celém světě.

Netradiční výtvarné dílo měří tři metry a váží tunu.
„Dílo reaguje na současné události ve světě, který se potýká s různými konflikty. Jeho prostřednictvím vybízím k úvaze o tom, jak toho ježka z klece vyndat ven, abychom jej uměli použít, pokud to budeme potřebovat,“ řekl k netradiční instalaci výtvarník Proško.

Ježek bude v Boskovicích k vidění až do března 2026.
Největší exponát v dějinách festivalu
Jeho ježek v kleci, který si může veřejnost volně prohlédnout, je zatím největším exponátem Festivalu Boskovice za dobu jeho více než třicetileté existence. Ve městě bude vystaven do března 2026.
„Instalace připomíná historickou zkušenost, ale zároveň nutí přemýšlet, jak čelit nejistotám dneška,“ uvedla kurátorka výstav boskovického festivalu Helena Musilová.