Článek
Městská firma STAREZ-SPORT, která se stará o sportoviště provozovaná městem, spustila zkušební provoz od začátku roku. Po schválení hygieniky nyní přechází do plného provozu. V praxi to znamená, že z každodenní povinné výměny 50 až 60 metrů krychlových vody podle hygienických předpisů se v průměru znovu využije až 80 procent, tedy přibližně 48 metrů krychlových.
„Už po několika měsících provozu vidíme jasné výsledky. Ušetřili jsme přes 5000 kubíků vody a více než 1500 gigajoulů tepla. Pokud se trend udrží, investice se vrátí během dvou let, což považujeme za mimořádně úspěšné,“ uvedl generální ředitel společnosti Martin Mikš.
Pořizovací náklady na recyklační technologii činily necelých pět milionů korun bez DPH. Roční provozní náklady se odhadují na 150 tisíc. Za první čtyři měsíce provozu se podařilo uspořit přibližně milion.
Znovu využít
„Dlouhodobě sledujeme, kde můžeme snižovat provozní náklady a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Výměna a ohřátí bazénové vody byly dosud značně ztrátové. Denně jsme museli vypustit desítky kubíků vody. Díky nové technologii dokážeme většinu objemu znovu využít, což je zlomový krok v efektivitě provozu aquaparku,“ řekl Mikš.
Celý technologický proces začíná výměnou vody v bazénech. Tato voda se nejčastěji používá k vyprání pískových filtrů, které slouží k zachytávání nečistot a celkovému čištění bazénové vody. Filtry se vodou properou, aby se obnovila jejich čisticí funkce, a použitá voda se akumuluje v nádrži.
Z této nádrže si vodu bere recyklační linka, která ji skrze několik čistících procesů přefiltruje a zbavenou všech nečistot ji vrací zpět do bazénových okruhů v požadované kvalitě. Díky pozitivním zkušenostem společnost vybírá další provozy, kde by mohla technologii uplatnit.