Článek
Nenápadné mosazné dlažební kostky nesou jména členů rodiny a nacházejí se v místech, kde rodina v minulosti žila.
„Do Brna se z celého světa sjelo 23 potomků rodiny Löw-Beer, z nichž mnozí se zde setkali vůbec poprvé. Je na tom vidět, jak důležité pro ně tyto vzpomínkové akce jsou a jak hluboký vztah mají k zemi, odkud pocházejí jejich kořeny,“ uvedl zastupitel Jihomoravského kraje Michal Doležel (SPOLU), který pokládání kamenů v Brně pořádá.
Na akci dorazil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), ale také zástupci americké ambasády nebo náměstek brněnské primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
Ulice Hlinky patřila až do nacistické okupace k výrazným rezidenčním lokalitám Brna a rodina Löw-Beer tam v průběhu času vlastnila hned několik nemovitostí. Například textilní průmyslník a rakouský konzul August Löw-Beer si v roce 1923 postavil velkorysou vilu na adrese Hlinky 132, kterou obýval se ženou Alicí a jejich dvěma dětmi.
Díky svým kontaktům se dozvěděl o záměrech nacistického vůdce Adolfa Hitlera zničit židovský národ, díky čemuž stačil ještě před okupací emigrovat. Právě rodině, která musela nuceně odejít do exilu, patřila část kamenů zmizelých s jejich jmény, přičemž je nyní na místo položila vnoučata Augusta jeho ženy - Ivana a Peter Koenigovi.

U pokládání se sešlo více než 20 rodinných příslušníků Löw-Beerů.
V Brně je přes 300 kamenů zmizelých. Jsou to dlažební kostky s mosazným povrchem umístěné v chodníku. Připomínají osudy lidí, kteří zahynuli během druhé světové války. Jsou umístěny na veřejném prostranství a jejich podoba na sebe upoutává pozornost kolemjdoucích. Ožívají tak někdy zapomenuté příběhy lidí, ulic a domů.
Za původní ideou pokládání stojí německý umělec Gunter Demnig, který vešel ve známost zejména svým projektem, v jehož rámci jsou po celé Evropě do chodníků vsazovány takzvané „Stolpersteine“. Pod tímto označením se také od roku 2010 objevovaly první kameny v Brně.