Hlavní obsah

Přemnožené nutrie děsí obyvatele kolem řeky Kyjovky, krmit je ale nepřestanou

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Kyjov

Na řece Kyjovce se přemnožily nutrie říční. Problém s nekontrolovaně se množícími hlodavci řeší vedení Kyjova už několik let. Situace se zhoršila s teplým počasím, kdy lidé přicházejí k řece častěji a nutrie krmí.

Foto: Město Kyjov

Kolem řeky Kyjovky se rozmnožily nutrie.

Článek

Prudkému nárůstu počtu nutrií svědčí nynější velmi mírné zimy. Klima v České republice je navíc teď podobné tomu v jejich domovské Argentině.

Problém přemnožených nutrií proto řeší místní z Kyjova a okolí na sociálních sítích. „Zajímalo by mě, jak hodlá Kyjov problém s množícími se nutriemi řešit. Jedná se o invazivní druh, přenášející nemoci a v naší přírodě nemá co dělat. Hlodavec je to sice hezký, ale nic nemění na faktu, že nadělá víc škody než užitku,“ píše na sociální síti Josefína.

Dříve se nutrie chovaly na kožešiny. „Po odklonu od přírodních kožešin vypustili chovatelé nezodpovědně zvířata do volné přírody, kde jsou opět nezodpovědně krmena lidmi, a to i přesto že hrozí epidemiologické nebezpečí hlavně dětem. Lidé se krmení poloochočených nutrií prostě nedokážou vzdát,“ říká člen milovického mysliveckého sdružení Jiří Wenzel.

Foto: Město Kyjov

Kyjovská radnice vyzvala obyvatele, aby nutrie u řeky nekrmili.

Řeka Kyjovka jako menší vodní tok se zarostlými břehy, ve kterých si nutrie budují rozsáhlé systémy nor, poskytuje ideální prostředí pro jejich život. Mají zde dobré podmínky k rozmnožování a taky dostatek potravy a vhodné úkryty. Vyhovují jim i mírnější zimy. A hlavně přikrmování místními. Už několikrát vyzvalo město obyvatele, aby hlodavce nekrmili.

„Žádost o řešení přemnožených nutrií jsem na zastupitelstvu vznesl už loni v prosinci. Poté co se problémem radnice nijak nezabývala, žádost jsem zopakoval znovu v červnu. Úkol je na stole. Kdy a jak ho město splní, nevím, ale doufám, že to bude co nejdřív,“ napsal na sociálních sítích Otakar Matula.

Odchyt ano, nebo ne?

Problém řešili zastupitelé na červnovém zasedání zastupitelstva. Diskutovalo se o možnostech regulace. „Nárůst počtu nutrií na vodních tocích je celorepublikovým problémem, který se nevyhnul ani Kyjovu. Řešíme to aktivně, aktuálně třeba formou osvěty, například informujeme o tom v radničním periodiku, nechali jsme vyrobit cedule se zákazem krmení, podali jsme žádost o odchyt zvířat,“ řekl místostarosta města Kyjova Daniel Čmelík. Radnice o tom jedná i s Povodím Moravy. „Je to téma, které rozděluje společnost, proto jsme na zastupitelstvu hlasovali, zda nutrie mají být odchyceny, nebo zůstat v místě. Většina zastupitelů včetně opozičních byla pro odchyt,“ řekl Čmelík.

Foto: Město Kyjov

V Kyjovce se přemnožily nutrie. První problémy se objevily už na jaře.

Nutrie loví myslivci už nyní. „Nutrie nepatří mezi lovnou zvěř, takže jejich způsob usmrcování není nějak specifikován. Mohou se chytat do pastí i střílet,“ řekl myslivec Jiří Wenzel.

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo návrh zásad regulace nutrií v lednu 2025, s termínem pro veřejné připomínky do března 2025. „Veřejné připomínkování zásad regulace nutrie říční skončilo v březnu, došlé připomínky jsou postupně vypořádávány. Předpokládáme zveřejnění hotových zásad regulace koncem tohoto roku,“ uvedla Veronika Krejčí, mluvčí ministerstva. Zásahy proti nutriím probíhají už nyní. „Například ve Zlínském kraji, regulace probíhá i v Praze, Hradci Králové a v dalších místech. Zároveň myslivci provedou přibližně 20 000 zástřelů za rok,“ doplnila Krejčí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám