Hlavní obsah

Po demolici Prioru v Brně zamířilo k recyklaci 95 tisíc tun suti, firma využije 100 procent zeminy ze stavební jámy

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Brno

Ještě počátkem roku stál v centru Brna v sousedství nádraží obchodní dům Prior, nyní je budova srovnaná se zemí. Z místa zmizely všechny sutiny. Za více než sedm miliard tam do roku 2027 vznikne komplex šesti budov s téměř 200 byty, hotel a 50 tisíc metrů čtverečních kanceláří a obchodů.

Foto: archiv společnosti Crestyl

V místě vznikne šest nových budov.

Článek

Projekt Dornych developerské skupiny Crestyl se posunul do další fáze, protože na konci dubna zmizely poslední sutiny. „Jsme rádi, že se nám podaří zajistit recyklaci 90 procent tohoto materiálu. Část zrecyklovaného materiálu přitom použijeme přímo při stavbě, většina se ale použije jinde,“ řekl ředitel developmentu společnosti Crestyl Jaromír Krb.

Z místa se odvezlo k recyklaci 95 tisíc tun sutin. Kromě nich se dále využije 100 procent surovin z výkopu stavební jámy, tedy zhruba 247 tisíc kubických metrů zeminy. „To je na poměry České republiky opravdu jedinečné. Souběžně s demolicemi a odvozem sutin jsme připravovali celý prostor pro další stavbu, “ poznamenal Krb.

Foto: Lenka Horáková

Obchodní dům Prior šel k zemi

Materiál prochází tříděním. „Na odpad se vždy díváme jako na surovinu k dalšímu využití. Nechceme, aby skončil na skládce. Přímo na Dornychu dochází k prvnímu hrubému třídění. Následně vše odvážíme do našeho recyklačního centra, kde máme speciální technologie pro další zpracování,“ vysvětlil Petr Ševčík z jihomoravské firmy Ševčík Group, která se recyklaci stavebního odpadu věnuje.

Podle něj se stavební materiál ve firmě dotřídí a nadrtí na vhodné frakce. „Zrecyklovaný materiál se pak využívá do násypů, drenáže, stabilizace zemin, budování konstrukčních vrstev, betonových směsí i terénních úprav,“ nastínil Ševčík.

Projekt Dornych nabídne volně přístupný částečně zastřešený veřejný prostor a šest budov, z nichž nejvyšší bude mít osm pater. V budovách bude hotel se 170 pokoji, téměř 200 nájemních bytů a kolem 50 tisíc metrů čtverečních kanceláří, restaurací, obchodů a služeb.

Foto: archiv společnosti Crestyl

Vznikne i částečně zastřešený veřejný prostor.

„Komplex Dornych je navržen tak, aby splnil všechny náročné požadavky nejvyššího stupně prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum. Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí,“ doplnil mluvčí Crestylu Ondřej Micka.

Dodal, že chybět nebudou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale součástí bude například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování. „Díky své architektonické koncepci a například využití tepelných čerpadel země/voda se projektu podaří snížit spotřebu energií až o 40 procent ve srovnání s podobnými multifunkčními objekty z portfolia Crestylu,“ dodal Micka.

Developerská a finanční skupina Crestyl působí na středoevropském realitním trhu téměř 30 let. Aktuální portfolio skupiny zahrnuje přes pět desítek projektů v České republice a v Polsku, kde působí pod značkou Spravia.

Související témata:

Výběr článků

Načítám