Hlavní obsah

Lidé v Brně mohou po letech na novou kolonádu u Svratky. Vyšla na miliardu a půl

3:13
3:13

Poslechněte si tento článek

Brno

V centru Brna po třech a půl letech skončily práce na protipovodňových opatřeních za 1,5 miliardy korun. Kromě ochrany města před vodou stavba umožňuje lidem nově přístup k řece Svratce. Vznikla kolonáda s cyklostezkou a moly do vody. Vysázelo se 1800 stromů.

V Brně na Poříčí jsou hotová protipovodňová opatření za 1,5 miliardy. Díky nim se lidem zpřístupní řeka SvratkaVideo: Lenka Horáková, Novinky

Článek

Práce měly být hotové už dříve, ale provázely je komplikace jako například přeložky sítí. „Od začátku jsme měli problémy s tím, že se inženýrské sítě nacházely jinde, než to vypadalo z dokumentace, která ale byla poměrně letitá,“ nastínila primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Dalším problémem byly loňské povodně, které se prohnaly Českou republikou, přičemž zasáhly především severní Moravu. „Naštěstí v Brně se voda nevylila z břehů díky perfektní práci všech dotčených na Brněnské přehradě a nad ní na Vírské přehradě, ale skutečně jsme tomu byli blízko. I když se ale voda nevylila z břehů, stavbu protipovodňových opatření to zasáhlo,“ uvedla Vaňková s tím, že právě proto jsou protipovodňová opatření potřeba.

Podle primátorky je díky opatřením vyjmuto ze záplavové oblasti zhruba 80 hektarů území. Přestože je většina věcí hotová, stále ještě chybějí drobnosti. Podle primátorky je ale nyní povoleno předčasné užívání stavby, a proto mohou lidé na kolonádu i stezky jít.

Foto: Lenka Horáková

Práce trvaly tři a půl roku.

„Mohou si užít toto krásné prostředí. Aby mohlo dojít k samotné kolaudaci, je ale potřeba ještě nějakých kroků. Jsou to ale drobné věci. Nehrozí žádné nebezpečí, proto je užívání povoleno,“ poznamenala Vaňková s tím, že u kavárny se zatím vybírá nájemce.

Kdy bude kavárna otevřená, to nedovedla říct. Prostory nové kolonády bude nutné upravit k vybudování zázemí s gastroprovozem právě podle požadavků budoucího provozovatele.

Na otevření nechyběl ani ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Řekl, že stavba změnila Brno. „Už jednou provždy Brňanům vrátila jejich řeku. Unikátnost tkví v tom, že řece vracíme její přírodní ráz a díky tomu zvyšujeme protipovodňovou ochranu města. Pro obyvatele zároveň vznikla klidová zóna,“ řekl Hladík, který na projektu pracoval ještě v době, kdy byl náměstkem primátorky Vaňkové.

Cyklostezky i podjezdy

Projekt přinesl pět kilometrů pěších cest, tři kilometry cyklostezek. Trasu je možné překonat bez nutnosti přecházení přechodů a tramvajových tratí díky třem podjezdům pod mosty v ulicích Heršpická, Renneská a Vídeňská.

Kvůli stavbě opatření bylo potřeba pokácet stromy, některé byly v území dlouhá léta, což kritizovali někteří lidé. Podle Hladíka to ale jinak nešlo. V projekt bylo vysazeno přes 1800 nových stromů.

Foto: Lenka Horáková

Objekt na kolonádě nese název Rullerovo nábřeží po zesnulém architektovi.

Stavba stála 1,5 miliardy korun. Polovinu nákladů pokryly dotace z Evropské unie. V rámci prací se odbouraly kamenné zdi, rozšířilo koryto řeky. Součástí byla modelace břehů a stavba protipovodňových stěn. Stavba je vyprojektovaná podle návrhu významného a v roce 2018 zesnulého brněnského architekta Ivana Rullera a jeho týmu. Proto objekt na kolonádě, kde bude kavárna, nese název Rullerovo nábřeží.

Práce se dotkly úseku dlouhého zhruba tři kilometry od koupaliště Riviéra po most v Uhelné ulici. V plánu jsou další úseky Trnitá a Zbrojovka. U první oblasti, která ochrání značnou část Komárova, je požádáno o stavební povolení. U druhé byl vybrán zhotovitel projektové dokumentace.

Výběr článků

Načítám