Článek
Původně mělo být v první lokalitě Kamenný vrch s 334 byty hotovo letos. Na začátku se hovořilo o ceně bytů zhruba za 60 až 70 tisíc korun za metr čtvereční. Nyní se částka blíží ke 100 tisícům, ačkoliv Brno věří, že se soutěži podaří cenu ještě snížit na zhruba 90 tisíc za metr čtvereční. Hotovo by každopádně mělo být v roce 2029.
I když se konečná cena ještě neví, lidé by měli příští měsíc složit zálohu 100 tisíc korun. „Je zde strašně moc neznámých. A platit 100 tisíc, když není známý zhotovitel, sjednaný úrok ani částka, kterou budeme dalších 30 let platit, se nám jeví dost nekorektně,“ uvedl jeden ze zájemců. Nepřál si však uvést jméno, protože v programu stále je, ačkoliv zvažuje odstoupení.
Propadne záloha a hrozí sankce
Na byt čeká od roku 2018, odkdy se odhadovaná cena zvýšila o třetinu. Nelíbí se mu ani propadnutí stotisícové zálohy a případná sankce dalších 100 tisíc, pokud by po podepsání rezervace odstoupil. „Tohle ať si strčí za klobouk. Jedni naši známí už odstoupili a my za těchto podmínek v programu asi taky nezůstaneme. Ztratili jsme roky čekáním na projekt pro mladé,“ zdůraznil dotyčný s tím, že kdyby v roce 2018 neuvěřil slibům a koupil by si jiný byt, vyšlo by jej to laciněji a dávno žil ve svém.

Nové bydlení bude ve svahu.
Nešťastný je ze situace i další muž, který na byt rovněž čeká od roku 2018 a také zvažuje odstoupení. „Momentálně vnímáme situaci velmi negativně. Po tolika letech výrazně změnili podmínky a projekt kvůli tomu ztratil všechny výhody,“ řekl muž, který si také nepřál uvést jméno, aby neriskoval problémy. Odhadovaná cena jeho bytu nyní přesáhla 10 milionů.
Kromě složení stotisícové zálohy musí lidé zaplatit 15 procent částky z bytu při podpisu smlouvy o budoucím vstupu do družstva, což bude do roka, a dalších 10 procent při právním vstupu do družstva, což bude zhruba za tři roky. Původní vklad byl přitom 10 procent. S ohledem na navyšující se odhadovanou cenu tak původní požadavek v řádu stovek tisíc převyšuje nyní i milion korun, což lidé jen tak nemají.
Primátorčina náměstkyně Karin Podivinská (ANO) uvedla, že projekt je nákladnější kvůli tomu, že byty budou stát ve svahu. Ceny ale budou nákladové, takže bez developerské marže. Podle ní město nechce cenu navyšovat, naopak pracuje na snížení. „Zájemci mají jedinečnou možnost získat byt ve velmi atraktivní lokalitě a proti tržní ceně přibližně o třetinu levněji, a to bez nutnosti uzavření hypoteční smlouvy,“ uvedla Podivinská.
Nedostatek bytů
Její slova potvrzuje makléř realitní kanceláře RE/MAX Delux Ivo Bauer. „Ceny novostaveb se aktuálně pohybují kolem 130 až 160 tisíc za metr čtvereční. Nabídka na Kamenném vrchu je tedy výrazně pod standardní prodejní cenou. Záleží však na dalších podmínkách projektu,“ sdělil Novinkám Bauer. Dodal, že v Brně je dlouhodobě bytová krize a chybí přes 30 tisíc bytů, proto mnoho rodin kvůli vysokým cenám na vlastní bydlení nedosáhne a družstevní bydlení by jim mohlo pomoct.

Byty by měly být hotové v roce 2029.
Na druhou stranu je ale podle Podivinské město povinno zajistit, že před uzavřením úvěrové smlouvy pro celé družstvo budou všechny byty obsazeny a že jednotliví zájemci splňují podmínky projektu, které schválilo zastupitelstvo. Vážný zájem proto zájemci potvrdí složením stotisícové zálohy v červnu. Podle města se tím zajistí férovost výběru bytů a zamezí se spekulacím. Sankce je uplatňována pouze v případě odstoupení v pozdější fázi, tedy až po kolaudaci.
Podivinská nemá informace, že by chtěli odstoupit další lidé. „V současné době máme dostatek zájemců z předchozích výzev a několik volných bytů plánujeme obsadit na základě nové zveřejněné výzvy. Do 4. června se mohou hlásit noví zájemci a už teď nám každý den přibývají další,“ dodala Podivinská.
O družstevním bydlení se začalo mluvit před volbami v roce 2018 za primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL), nynějšího ministra životního prostředí. Po volbách dostal agendu na starosti Jiří Oliva (SOCDEM), který je i nynějším radním.