Článek
První lokalita, kde by mělo vzniknout 334 bytů za více než dvě miliardy korun, je Kamenný vrch II. Hotovo by mělo být v roce 2029. Původně mělo být hotovo letos. „Když jsem to dostala před třemi lety, nebyly ani vypořádané pozemky. Zdrželo se to také nepovedeným stavebním řízením. Mohu ale garantovat, že v tomto volebním období se to rychleji už dělat nedalo,“ řekla Novinkám primátorčina náměstkyně Karin Podivinská (ANO), která má bydlení na starosti.
V minulém volebním období na družstevním bydlení pracoval současný radní Jiří Oliva (SOCDEM). Novinkám řekl, že zdržení přineslo mimo jiné i řešení dopravního napojení v lokalitě, protože bydlení bude ve svahu.
Jeden ze zájemců se hlásil o byt už v roce 2018. „Kdybych tehdy koupil normální byt, ceny byly jiné a hypotéky taky. My jsme ale spoléhali na tento projekt a teď jsme ztratili roky. Za nových podmínek to možná ani neutáhneme a budeme odsouzeni k nájemnímu bydlení,“ uvedl muž, jehož jméno redakce zná, ale s ohledem na situaci si ho nepřál uvést.

Nové bydlení bude ve svahu.
Podle něj se cena bytu v družstevním bydlení zvýšila zhruba o třetinu a zvýšil se i požadavek na peníze předem. Zatímco za dřívějších podmínek museli lidé složit 10 procent z ceny bytu, což dříve činilo stovky tisíc, nyní to mělo být 25 procent z ceny, která je ještě vyšší. „Přesahuje to milion. K tomu máme zaplatit 100 tisíc rezervační poplatek, což nejsou úplně malé peníze,“ řekl dotyčný.
Vyjednali ústupek
Právě nelibost zájemců ohledně složení 25 procent z ceny vedla k tomu, že město podle Podivinské vyjednalo s bankou ústupek. Lidé budou platit 15 procent z částky při podpisu smlouvy o budoucím vstupu do družstva a následujících 10 procent až při právním vstupu do družstva, což bude zhruba za tři roky. Rezervační poplatek musí uhradit do června.
Zvyšující se cena je problém i podle dalšího zájemce. „Když jsme měli jednání v půlce února, všichni jsme se podivovali ceně pomalu 100 tisíc za metr čtvereční. Srovnávali to tam s projektem na Myslivně, ale tam je to mnohem víc vybavené a srovnatelné to rozhodně není,“ řekl k soukromému projektu muž, který si také nepřál uvést jméno.

Byty by měly být hotové v roce 2029.
Podivinská jejich obavy chápe a tvrdí, že město se snaží vyjít vstříc. Zároveň ale upozornila na vývoj situace od roku 2018. „Tehdy bylo všechno jinde. Nebyl covid, nebyla válka na Ukrajině, nezvýšily se ceny energií a materiálů. Není možné, aby se stavělo za ceny z roku 2018,“ řekla Podivinská. Tehdy město mluvilo o tom, že by cena za metr čtvereční mohla být kolem 60 až 70 tisíc korun.
Bez zisku
Nyní se pohybuje kolem 97 tisíc korun za metr čtvereční, ale podle Podivinské město dělá maximum, aby se cena dostala dolů. „My jako město to děláme absolutně bez zisku. Co družstvo prostaví, to si zaplatí. My jsme o 30 až 40 procent levnější než developeři,“ řekla Podivinská. Dodala, že cena nových bytů v okolí se pohybuje od 150 tisíc za metr čtvereční.
Úbytek zájemců si náměstkyně vysvětluje tím, že někteří si za tu dobu už své bydlení vyřešili, nebo některým nové podmínky, které v úterý schválili zastupitelé, nevyhovovaly. Město nicméně ještě osloví ty, kteří nereagovali, zda jejich zájem trvá. Z původních 800 zájemců totiž zájem potvrdilo 200 a 140 odmítlo, zbytek se nevyjádřil.
Noví zájemci se mohou od 5. května hlásit na webu bydleni.brno.cz. Pokud se se zájmem přihlásí lidé, kteří čekají na byty v jiných lokalitách, dostanou podle Podivinské přednost.
Cílem je nabídnout vlastní bydlení mladým lidem, kteří mají problém hradit tržní cenu bytu s komerčním úvěrem.
Jako výhodu město uvádí poskytnutí bytů za nákladové ceny. Úvěr si navíc neberou lidé, ale družstvo. Zájemci musí mít věk do 45 let a určitý příjem. U starých žádostí město zrušilo strop příjmů s ohledem na to, že se u některých zájemců mohly příjmy navýšit.