Článek
Hrobku dosud spravovalo město, konkrétně společnost Mikulovská rozvojová, která se v Mikulově stará o kulturu. Jenže začátkem června Ústavní soud odmítl stížnost Mikulova ve sporu o vlastnictví Dietrichsteinské hrobky a potvrdil, že definitivně patří rodu Dietrichsteinů. Město tak už na novou sezónu památku neotevřelo.
Dominanta města, kterou ročně navštíví na 12 tisíc lidí, je uzavřená.
Vedení města je v kontaktu s pražskou advokátní kanceláří, která šlechtický rod zastupuje. „Hledáme spolu shodu, řešíme to. V současné době čekáme na další postup ze strany právních zástupců paní Mercedes Dietrichsteinové,“ okomentovala situaci starostka Mikulova Jitka Sobotková.
Jednání jsou podle ní zdlouhavá, dá se proto předpokládat, že letos se hrobku otevřít nepodaří. „Rozhodnutí Ústavního soudu definitivně potvrdilo, že Dietrichsteinská hrobka není majetkem města. Proto Mikulov nemá právo hrobku provozovat jako turistickou památku,“ konstatovala starostka Sobotková.
To potvrdil i opoziční zastupitel Vojtěch Jedlička (KSČM). „Jako právník mohu jen konstatovat, že o tom, jestli se hrobka otevře, může rozhodnout jen vlastník, nikdo jiný. Město nemá instrument na to, jak donutit soukromou osobu, aby otevřela svoji nemovitost veřejnosti,“ řekl Jedlička.
Město jedná s advokátní kanceláří, které zastupuje šlechtický rod. „Věřím, že se hrobku podaří ještě letos otevřít,“ řekl Tomáš Řádek z Advokátní kanceláře Marie Cilínková.
Dietrichsteinskou hrobku v Mikulově navštívilo ročně na 12 tisíc lidí. „Je to dominanta města, lidé mají zájem se do hrobky podívat. Proto teď, když je uzavřená, a to i když tam jsou informace, chodí za námi a často odpovídáme na dotazy, proč je uzavřená a kdy se znovu otevře,“ potvrdila Marcela Koňáková, vedoucí zdejšího informačního centra.
Právní zástupce rodiny uvedl, že není vyloučeno, že by se památku veřejnosti podařilo otevřít ještě tuto sezonu. „S městem Mikulov intenzivně jednáme a věřím tomu, že se to podaří, ale jednání jsou na začátku. Každopádně se budeme snažit, aby se to podařilo, pokud se shodneme,“ řekl Tomáš Řádek z pražské Advokátní kanceláře Marie Cilínkové.
Rod Dietrichsteinů patřil po staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. Na základě Benešových dekretů přišel rod o majetek po druhé světové válce. Dědička rodu Mercedes Dietrichsteinová kvůli tomu vedla řadu soudních sporů. Od Mikulova žádala několik objektů ve městě a zhruba 200 pozemků. Uspěla však jen ve vztahu k hrobce.
Hrobka, která je kulturní památkou, vznikla v 18. století na základech vyhořelého kostela. Město ji převzalo v 90. letech minulého století. Za tu dobu do oprav investovalo desítky milionů a další peníze dalo na provoz a údržbu. Hrobka patří v Mikulově mezi nejvýznamnější památky. Město místo provozovalo s prohlídkovým okruhem.
Podle místostarostky města Petry Korlaar (STAN) by teď mělo nastat dědické řízení s ohledem na to, že původní vlastník, kterému se majetek vrací, již zemřel. „Pokud budou mít noví vlastníci zájem, město Mikulov bude vždy nakloněno spolupráci. Objekt vnímáme jako společné kulturní dědictví. Rod Dietrichsteinů tady něco vybudoval a my se snažíme o to pečovat, jak nejlépe umíme,“ řekla Korlaar.