Článek
„Jelen milu přežíval po staletí jen v oborách. Díky systematickému chovu v zoologických zahradách je dnes navracen do volné přírody,“ řekla Novinkám ředitelka brněnské zoo Radana Dungelová.
Expozice vznikne jako součást projektu Archa jménem Zoo, jejímž cílem je upozornit veřejnost na dramatický úbytek biodiverzity. Prostřednictvím konkrétních příkladů ukazuje, jak rychle může lidská činnost vést k vyhubení živočišných druhů.
Expozice jelena milu, známého také jako jelen Davidův, je tedy i výukovým projektem, který cílí na zástupce všech generací. Autorem návrhu budoucí podoby brněnské expozice je architekt David Hofman. Výběh vzniká z někdejší expozice losů.
Ve spodní části expozice bude jezírko s mokřady a také spodní vyhlídka s odpočívkou. Při stavbě se počítá s co největším využitím přírodních materiálů, vyhlídky budou z akátového dřeva.
Záměr je součástí přeshraničního projektu za 1,5 milionu eur, v přepočtu 36,7 milionu korun, do něhož jsou zapojeny i další zahrady. Zoo v Bojnicích na Slovensku vybuduje voliéry v rehabilitační stanici pro volně žijící ptáky a Český svaz ochránců přírody Hradec Králové využije příspěvky na podporu návratu motýla okáče skalního do přírody.
Číňané věřili, že milu je tvorem pomyslně složeným hned ze čtyř zvířat; má prý koňský krk, velbloudí hřbet, oslí ocas a jelení parohy. Ve volné přírodě dnes žijí jeleni milu v Číně v přísně střežených přírodních rezervacích.

Vizualizace budoucí expozice s jeleny milu

Vizualizace odpočinkové části u expozice milu

