Hlavní obsah

Hradba prověří Temelín. Elektrárnu ohlídají vojáci

I když patří Jaderná elektrárna Temelín k nejpřísněji střeženým objektům v republice, od čtvrtka posílí její ochranu ještě 50 profesionálních vojáků i aktivních záloh. A to v rámci celorepublikového cvičení Hradba. Ochranu objektů kritické infrastruktury procvičí armáda po celém Česku, na jihu Čech se zaměří právě na Temelín. Vojenské cvičení skončí 20. listopadu.

Foto: Petr Mareš

Jaderná elektrárna Temelín

Článek

Obyvatel okolních obcí kolem Temelína se vojenské cvičení zásadně nedotkne, lidé ale musí počítat s tím, že vojáci s technikou se tu budou pohybovat.

„Vojáci s technikou se k jihočeské jaderné elektrárně začnou přesouvat ve čtvrtek 13. listopadu. Cvičit bude 181. prapor územní obrany a Krajské vojenské velitelství České Budějovice. Na účelové komunikaci u elektrárny vojáci vybudují obranné postavení, včetně kontrolně propouštěcího místa. Procvičí si běžné kontroly i reakci na několik modelových situací,“ řekla Simona Mužátko, vedoucí starší důstojník oddělení POKOS.

Temelín patří k nejpřísněji střeženým objektům v Česku. Má vlastní sytém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry. Pracuje tu také několik desítek pracovníků bezpečnostní agentury.

„Vedle toho se na ochraně elektrárny nepřetržitě podílí policie i armáda. Pokud by vláda vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření, tak by se celý systém ještě zpřísnil,“ řekl Marek Sviták, mluvčí elektrárny Temelín.

Kolem Temelína i Dukovan navíc platí bezletové zóny. Chrání je unikátní laserový detekční systém.

Související témata:

Výběr článků

Načítám