Hlavní obsah

Do stavebnictví se na jihu Čech vrací kárkaři

3:27
3:27

Poslechněte si tento článek

Pískovna Čavyně

Zatímco v minulých letech odebíraly z pískovny Čavyně na Strakonicku stavební materiál především velké projekty, jako výstavba dálnic D3 a D4, nyní je zájem ze zemědělství nebo z developerských projektů. Vrací se však také takzvaní kárkaři. Těžaři tak ve své hantýrce říkají drobným odběratelům.

Foto: Petr Dušek

Těžba v pískovně na Strakonicku

Článek

„Souvisí to s významným zdražením betonu. Zatímco dříve jezdili kárkaři přímo na betonárny, teď jezdí k nám pro kamenivo a míchají si beton sami, protože na betonárnách by je stál skoro dvakrát tolik,“ vysvětluje tiskový mluvčí společnosti České štěrkopísky Petr Dušek.

Zmínil, že objemově na tom byli těžaři v Čavyni v minulých letech stále lépe. „Ale to pouze díky extrémně vysokým dodávkám na dopravní infrastrukturu. Jen na dálnice D3 a D4 směřovalo v letech 2022-2024 dohromady skoro 300 tisíc tun štěrkopísku, což převyšuje naši běžnou roční produkci,“ vysvětloval Dušek.

Teď sice dálniční boom pokračuje, ale už ve vzdálenějších lokalitách, takže podíl dodávek z Čavyně nebude tak významný. O to důležitější je, že se mezitím probouzí jiné sektory, třeba výstavba bytových domů, průmyslových hal či zemědělských objektů.“

Pískovna Čavyně leží nedaleko Vodňan v dobré dojezdové vzdálenosti od klíčových regionálních betonáren, reprezentuje tedy významný zdroj stavebního materiálu pro celou centrální část jižních Čech. Investoři navíc oceňují, že nejkvalitnější části čavyňského ložiska vynikají výrazně světlou barvou písku, což podporuje estetický výsledek betonových prvků.

V letošním roce se budou z čavyňského štěrkopísku betonovat například mimoúrovňové křižovatky na důležitém obchvatu Dasného a Češňovic na Českobudějovicku a pravděpodobně i nadjezd v Protivíně na Písecku. Výhledově lze očekávat participaci pískovny na výstavbě tříproudové silnice z Písku do Českých Budějovic, eventuálně pak malého modulárního reaktoru v jaderné elektrárně Temelín. V návaznosti na prodloužení dálničních tahů dále stoupla atraktivita některých lokalit pro průmyslový i rezidenční development.

Foto: Petr Dušek

Pískovna Čavyně na Strakonicku

Ve vytěžené části pískovny Čavyně již probíhají sanace svahů a napouštění prvního jezera, které by v budoucnu mohlo sloužit k rekreačním účelům. Díky příznivé geologii a přirozenému čištění přes okolní vrstvy štěrkopísku vynikají právě zatopené pískovny vysokou kvalitou vody. V některých lokalitách se těžební jezera využívají dokonce jako zdroje pitné vody.

Štěrkopísek z pískoven patří vedle stavebního kamene z kamenolomů mezi základní stavební suroviny. Česká geologická služba přitom již několik let varuje před hrozícím nedostatkem těchto materiálů. Jihočeský kraj sice disponuje dostatečnými zásobami štěrkopísků, i tak však může brzy čelit problémům s jejich nedostatkem.

„Geologové spočítali, že do deseti let tu skončí naprostá většina ze současných patnácti ložisek, a zůstanou tak pouhá tři. Otevřít nové ložisko je přitom v současnosti téměř nemožné,“ doplnil Dušek.

Výběr článků

Načítám