Článek
Ještě v pondělí 30. června navíc aplikace IDOS posílala cestující nesmyslně delší trasou. Pokud člověk přijížděl tramvají od zastávky Újezd ze smíchovského směru a chtěl na nově přejmenovanou zastávku Pražské Jezulátko, aplikace ho poslala ještě o stanici dál na Malostranské náměstí. Tam měl pasažér přestoupit na linku do protisměru a jednu stanici se zase vrátit. Podobná dopravní akce zabrala během dne zbytečně i osm minut navíc.
Mohla za to úprava donedávna existujícího názvu tramvajové zastávky Hellichova, která se v tomto směru nově jmenuje Tyršův dům. Při jízdě v opačném směru se to dělo podobně matoucím způsobem – aplikace IDOS nechala člověka jedoucího z Malostranského náměstí na zastávku Tyršův dům nejprve přejet až na zastávku Újezd, kde měl zase přestoupit do protisměru a vrátit se.
„Vyhledávače spojení, které umíme ovlivnit, což jsou na našem webu dpp.cz nebo v aplikaci Lítačka, jsme nechali nastavit tak, že při jízdě od Smíchova, tedy od zastávky Újezd, i při zadání názvu Pražské Jezulátko nabídne cestujícímu výstup v zastávce Tyršův dům,“ uvedl pro Novinky vedoucí komunikace pražského dopravního podniku Daniel Šabík.
Tak to začalo následně fungovat i ve zmíněné aplikaci IDOS nejpozději na začátku července.
Nejasné může být pro mimopražského cestujícího pouze to, proč se mu při zadání názvu Pražské Jezulátko objeví cesta do zastávky Tyršův dům. Na to už je potřeba využít mapové aplikace, aby člověk zjistil, že v jeho směru zastávka Pražské Jezulátko neexistuje.

Pražské Jezulátko
Například na Mapy.cz ale zastávka tohoto názvu zatím neexistuje vůbec. Zůstává tam i po několika dnech stále původní Hellichova. „Nezaznamenali jsme žádné oficiální reakce na přejmenování zastávek,“ podotkl Šabík.
Protisměrné zastávky Pražské Jezulátko a Tyršův dům jsou od sebe vzdáleny zhruba 150 metrů. „My jako ROPID jsme nebyli navrhovateli, nicméně rozumíme důvodům, proč to bude takto. Každá ze zastávek bude odkazovat na významný objekt v jejím bezprostředním okolí a pomůže v orientaci zejména návštěvníkům Prahy,“ uvedl před zavedením změny Filip Drápal, mluvčí společnosti organizující v metropoli hromadnou dopravu.

Tyršův dům v Praze
Změnu, která začala platit společně se začátkem prázdninového provozu pražské hromadné dopravy, iniciovali podle Drápala farníci z místního kostela Panny Marie Vítězné a sokolové z Tyršova domu. Důvodem bylo hlavně to, aby název zastávky ve směru z Malé Strany do centra reflektoval blízkost sošky Jezulátka.
Pražské Jezulátko vyhledávají věřící z celého světa s žádostmi o vyslyšení svých proseb. Sošku klášteru karmelitánů věnovala v roce 1628 Polyxena z Lobkovic, darem ji na cestu do Čech dostala od své matky, španělské šlechtičny. Legenda praví, že se Ježíšek zjevil španělskému mnichovi, který podle jeho podoby vymodeloval voskovou sošku. Jádro dnešní sošky je vyřezáno ze dřeva potaženého pravděpodobně plátnem a barevným voskem.