Článek
Nová expozice bude prezentovat moderní, záživnou a interaktivní formou vše, co se skrývá za samozřejmostí, kdy v každé domácnosti otočením kohoutku teče kvalitní pitná voda a spláchnutím toalety se voda dopraví, vyčistí a vrátí zpět do úložiště v kvalitě lepší, než vodu odebíráme. Areál bude sloužit jako veřejný prostor s řadou vodních prvků.
Na místě běží dvě stavby. První je renovace historické sedmipatrové věže, ve které se nacházely byty, společně s výstavbou nového expozičního vodojemu, jenž představí nakládání a hospodaření s vodou v rámci celého životního cyklu, druhou pak oprava vodojemu, který bude zásobovat pitnou vodou okolí.
„Jsme v jedné pětině realizace projektu, předpokládám, že na jaře roku 2027 zahájíme provoz. Všechno běží, jak má. Ale je to historický objekt, je tu celá řada problémů, které se řeší za provozu,“ poznamenal na staveništi Válek, který projekt na Vinohradech považuje za jeden z nejhezčích a zároveň nejsložitějších, které městské firma dělá.
Nové zařízení bude skýtat vodárenské osvětové centrum, kavárnu, konferenční centrum, expoziční část. Na střeše věže vybudují stavaři vyhlídkové místo.
„Chceme-li pochopit klima a jeho změnu, musíme rozumět také hospodaření s vodou. Hydropolis inovativně a atraktivně provede veřejnost procesem a nabídne nejen vzdělávací zážitek. Kongresový sál umožní pořádání seminářů pro školy a dalších kulturně-společenských akcí s environmentálním přesahem,“ řekla už dřív náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti).
Náklady si rozdělí
Náklady projektu šplhají ke 300 milionům. Expozici financují Pražské vodovody a kanalizace, vyjde asi na 130 milionů. Obnova vodojemu pak spolyká dalších přibližně 100 milionů.

Přestavba budovy začala loni koncem roku.
Záměr vznikl v souvislosti s nutnou rekonstrukcí vodárenského objektu, jenž vyrostl v roce 1882 podle projektu Antonína Turka. Vodárenská věž byla součástí systému zásobování vodou města Královské Vinohrady, který sestával z vodárny v Podolí, podzemních vodojemů, čerpací stanice a věžového vodojemu na vinohradské Korunní třídě.
Dvoukomorový podzemní vodojem byl dobudován v roce 1891 a sloužil do 70. let minulého století. Od roku 1991 je technickou kulturní památkou.
Rekonstrukci věže i ostatních objektů město plánovalo několik let, kvůli jejich havarijnímu stavu. Architektem a projektantem záměru je společnost CMC architects, ve spolupráci se společností Sweco, expoziční část navrhla a vyvinula společnost JinJan. Vysoutěženým zhotovitelem je společnost Metrostav DIZ.