Článek
V pozadí podle Trade Centre Praha stojí složité a zdlouhavé dědické řízení trvající více než dvanáct let, po kterém se ukázalo, že nájemní smlouva uzavřená s Technickou správou komunikací je od roku 2011 právně zaniklá.
„Snažíme se s novými vlastníky uzavřít novou nájemní smlouvu za obvyklé tržní nájemné. Tři dědicové po původním majiteli Janu Soukupovi však odmítají tržní výši nájemného akceptovat a požadují měsíční nájem ve výši 6000 až 8000 korun, což není z hlediska odpovědného hospodaření s veřejným majetkem přijatelné,“ uvedl mluvčí Trade Centre Praha Ondřej Šrámek s tím, že poslední znalecký posudek stanovil jeho výši na přibližně 25 tisíc korun měsíčně.
Vzhledem k tomu, že stavba je užívána bez právního titulu, podala metropole v roce 2023 žalobu na vydání bezdůvodného obohacení za roky 2020–2023, přičemž předchozí léta jsou promlčena, dodal. Z důkazů podle Šrámka navíc vyplynulo, že restaurace v letech 2020–2023 generovala zisky v řádech milionů korun, a to i během pandemie covidu.
Kateřina Soukupová za provozovatele současnou situaci pro Novinky příliš komentovat nechtěla. „Už jsme z toho unavení,“ posteskla si. V prohlášení vlastníků rodinného podniku, který rád navštěvoval bývalý prezident Václav Havel, stojí, že informace, které uvádí Trade Centre Praha, neodpovídají skutečnosti.
Například, že v covidové době měl generovat zisk v řádu milionů. „Je to naprostá nepravda. Hospodaření rodinného podniku v této době bylo takové, že byl v té době minimálně výdělečný pro zachování existence,“ uvedli majitelé. Podle nich městská firma zaměňuje obrat se ziskem, což jsou dvě zásadně rozdílné ekonomické kategorie.
Podpora od hostů
Na sociálních sítích se zvedla vlna podpory. Můj drahý tatínek v poslední větě závěti prosil, abychom nedopustili zánik našeho rodinného restaurantu, který se svými rodiči vybudovali, napsal na Facebook spolumajitel Vltavy René Soukup.
Můj drahý Tatínek v poslední větě závěti prosil,abychom nedopustili zániku našeho rodinného Restaurantu, který se svými rodiči před 80 lety vybudovali.
Posted by Restaurace Vltava on Tuesday, May 13, 2025
Dřevěná budova otevřela v roce 1945. V 50. letech byla znárodněna a rodině se vrátila v roce 1990. V roce 1991 pak Jan Soukup uzavřel se správou komunikací smlouvu o dočasném užívání pozemku, která platila dvacet let.
Jeho úmrtím v roce 2011 zanikla, nájemní právo k pozemku totiž na dědice nepřechází, uvedla Trade Centre Praha. Přesto jeho syn Jan Soukup mladší po více než deset let zasílal částky odpovídající dřívějšímu nájemnému do soudní úschovy, aniž by mezi ním a městem existoval platný právní vztah.