Článek
V současné době ulicemi Prahy 3 obcházejí čtyři asistenti s tím, že další dva by se měli v budoucnu přidat. Jedná se o lidi důvěrně znalé místních lokalit.
Mají tak v příslušných komunitách jistou autoritu. „Takže pro ně může být snazší domluvit někomu třeba v případě, že dělá nepořádek,“ upřesňuje koordinátorka programu Tereza Táborská.
Možným problémům se zaměstnanci ve žlutozelených vestách snaží předcházet i u škol a zastávek. V okolí vzdělávacích zařízení se zaměřují na možnou šikanu nebo kouření a zároveň dohlížejí na to, aby nezletilí nepřišli k újmě třeba při dopravní nehodě.

Preventisté spolupracují nejen se státní a městskou policií, ale i odborem sociálních věcí, terénními sociálními pracovníky, neziskovými organizacemi, romským poradcem a asistentem, protidrogovým koordinátorem i manažerem prevence kriminality.
„Máme řadu stížností, kdy dotyční sice žádnou vyhlášku neporušují, i tak je ale jejich jednání obtěžující. Strážníci v tu chvíli nemají žádný nástroj, jak situaci řešit. Je to zkrátka jiný druh přístupu k problémům ve veřejném prostoru,“ vysvětluje starosta Michal Vronský (TOP09).

Starosta Prahy 3 Michal Vronský spolu s asistentkami prevence kriminality.
Na pozice asistentů vyhlásila městská část výběrové řízení. Úkolem hodnoticí komise složené z řad zástupců úřadu Prahy 3, státní i městské policie a ministerstva vnitra bylo posoudit způsobilost zájemců mnohdy náročnou práci vykonávat.
Přijatí uchazeči prošli vstupním školením, jehož osnovy vytvořilo ministerstvo vnitra, a současně absolvovali trénink vedený policejním koučem i kurz první pomoci.
„Asistenty financujeme z dotace ministerstva vnitra a částečně také z rozpočtu Prahy 3,“ dodal starosta.
Přestože projekt funguje teprve kratší čas, asistenti už pomohli zažehnat či vyřešit nemálo krizových situací. „Měli jsme například nález drog nebo jsme pomáhali pánovi, který upadl uprostřed vozovky,“ popsal asistent Petr More.
Asistentka Ivona Katriňáková, která má za sebou zkušenosti z obdobné pozice v rámci Prahy 9, zase domlouvala jednomu z místních „kořalů“, který s rozbitou hlavou spal na autobusové zastávce.
„Nejdřív jsme se ho zeptali, jestli bychom ho mohli ošetřit, on ale nechtěl. Následně jsme ho požádali, aby opustil prostor autobusové zastávky, což udělal,“ podotýká Ivona, podle které bují neřest v parku Radost, ale i na dalších místech. Často tam, kde páchání nekalostí na lavičkách dopomáhá okolní zeleň.

Revírem asistentů prevence kriminality jsou často žižkovské parky.