Hlavní obsah

Zmatky před cestou do Řecka: Test, lékařské potvrzení a QR kód

13. 8. 2020, 11:48
Novinky, jas

Sbalit se na cestu do Řecka není v těchto dnech jen tak. Kromě běžných dovolenkových věcí musí lidé investovat spoustu času do papírování. Musí podstoupit test na koronavirus, ovšem ve správnou chvíli, aby nebyl starší tří dnů. Pak musí také získat lékařské potvrzení – v angličtině a obojí zaplatit. Alespoň to tak mělo platit ještě ve čtvrtek ráno. Premiér Andrej Babiš ale odpoledne oznámil, že test nebude potřeba. Slíbil mu to řecký premiér.

Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Turisté na Akropoli v Aténách

Článek

Oficiálně ale zatím požadavek Řecka ke druhé hodině odpoledne stále platí.

Je navíc nutné vyplnit formulář, na jehož základě lze získat QR kód.

O tom, že testy ani potvrzení nepotřebují při cestě do Řecka děti mladší deseti let, informovalo ministerstvo zahraničí až ve čtvrtek, tedy pouhé čtyři dny před začátkem platnosti opatření. Do země se ještě během srpna chystá 32 000 lidí.

Negativní test musí již nyní předkládat všichni, kdo do země míří přes pozemní hranici, od 17. srpna se má povinnost rozšířit i pro ty, kteří do Řecka přiletí z ČR, Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Švédska, Belgie, Španělska, Nizozemska, Albánie a Severní Makedonie.

Vedle testu, který nesmí být starší 72 hodin, musí mít člověk i další dokument, mezinárodní lékařské potvrzení, že nemoc nemá. Lidé ale nemusí navštěvovat svého praktika, který potvrzení běžně vydává, měli by ho dostat v laboratoři, která provede test. Musí o něj ovšem požádat.

Že bude potřeba potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře, původně uváděla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. Uváděla přitom, že to bude vzhledem k časovým limitům testů komplikace, protože praktici běžně nefungují o víkendu. Později uvedla, že toto potvrzení vydají laboratoře.

Test na koronavirus vyjde zhruba na 1750 korun na osobu, potvrzení zhruba na 200 korun.

Lidé musí také při vstupu do země předložit QR kód, který se jim vygeneruje po vyplnění formuláře Passenger Locator Form (PLF). Ten musí být vyplněn nejpozději 24 hodin před vstupem do země. Dostupný je po registraci v angličtině, němčině či francouzštině.

Testy a QR kód v papírové či elektronické podobě mohou vyžadovat již letecké společnosti coby podmínku vstupu do letadla. Pokud by cestující některý z dokladů neměl, nemusí být vpuštěn na palubu.

„Test doporučujeme mít i v případě, pokud plánujete cestovat do Řecka z letiště mimo ČR. Ačkoli opatření vydané řeckými orgány situaci odletu z letiště mimo území ČR výslovně neupravuje, může vám být bez testu odepřen vstup na palubu letadla,” upozorňuje ministerstvo zdravotnictví.

Koronatest do Řecka vám proplatíme, slibují některé cestovky

Koronavirus

Ačkoliv prozatím platí opatření do 31. srpna, ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že s ohledem na vývoj epidemiologické situace v ČR může být prodlouženo.

Některé cestovní kanceláře nabídly turistům, že jim testy nahradí například formou slevy na zájezd do Řecka s odletem od 17. srpna. Některé velké cestovky také nabízejí, že testy klientům proplatí.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže pak ale cestovka na části zájezdů prodělá. "Pokud si klient koupí zájezd za deset tisíc korun, cestovní kancelář na něm může vydělat zhruba 990 korun. To je méně, než stojí test. Jeho proplacením tedy cestu klienta kancelář dotuje," uvedl Papež příklad.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků