Hlavní obsah

Zestátnění veřejnoprávních médií je tady, tepe vládu opozice

Pondělní rozhodnutí vlády zrušit koncesionářské poplatky a zároveň snížit rozpočty České televizi (ČT) a Českému rozhlasu (ČRo) vyvolalo další vlnu kritiky od opozičních stran. Předseda ODS Martin Kupka hovoří o mafiánských praktikách a zestátnění médií. Jihomoravský hejtman a předseda Lidovců Jan Grolich tvrdí, že premiér Andrej Babiš (ANO) chce nad médii převzít kontrolu. Návrh, který nyní zamíří do Sněmovny, budou podle dřívějších vyjádření opozice provázet rozsáhlé obstrukce.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ministr kultury Oto Klempíř před jednáním vlády 15. června 2026.

Článek

„Když si Babiš koupil MAFRU, chtěl, aby noviny psaly jeho pravdu. Zrušení poplatků ČT a ČRo je stejný vzorec. Jde o kontrolu,“ uvedl Grolich na sociální síti.

Lídři opozičních stran se v pondělí vymezili proti návrhu ministra kultury Oty Klempíře (Motoristé), který má převést financování veřejnoprávních médií pod státní rozpočet a zatížit ho částkou 7,8 miliardy korun. Média se mají stát další kapitolou státního rozpočtu, na který má vláda přímý vliv.

Návrh počítá také se značným snížením objemu financí. Česká televize má v roce 2027 získat přibližně 5,5 miliardy korun a rozhlas necelých 2,1 miliardy korun. Škrty dosáhnou přibližně 15 procent, ČT si oproti letošku pohorší zhruba o miliardu, rozhlas o 350 milionů korun.

„Nejenže berou veřejnoprávním médiím nezávislost na politicích, ale ještě jim drasticky sahají na rozpočty. Komu se hodí slabá média veřejné služby? Těm, kdo se bojí veřejné kontroly,“ napsal předseda STAN Vít Rakušan.

Šéf ODS Kupka přirovnal schválení návrhu k mafiánským praktikám a označil ho za snahu omezovat novinářskou práci. „Zestátnění veřejnoprávních médií se rozjelo, vláda se bojí kritické práce novinářů, kteří rozkrývají Babišovo sosání dotací pro Agrofert nebo třeba sociální byty pro členy jeho vlády,“ uvedl v narážce na kauzu ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové.

Média prý mají šetřit

Politici upozorňují i na rozpory v argumentaci vlády, která tvrdí, že chce lidem ušetřit peníze za koncesionářské poplatky. Měsíčně jde aktuálně o 205 korun za televizi i rozhlas.

„Hned výchozí argument vlády je úplně špatně. Pokud vláda převede financování médií pod státní rozpočet nebo ministerstvo kultury, neznamená to, že je lidé přestanou platit. Naopak. Budou je platit úplně všichni ze svých daní, jen bez jasného a předvídatelného systému, který chrání média před politickým tlakem,“ připomněla pirátská poslankyně Andrea Hoffmannová.

Babiš tvrdí, že potřebné miliardy korun, se státu, jenž hospodaří se stamiliardovými schodky, podaří vybrat díky znovuzavedení systému elektronické evidence tržeb neboli EET 2.0. 

Snížením rozpočtu veřejnoprávních médií pak prý chce vláda podle jeho slov tlačit média k vyšší efektivitě. „My chceme, abyste šetřili,“ vzkázal Babiš novinářům na tiskové konferenci.

Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel označil škrty za pokus o vyhladovění veřejnoprávních médií.

Opozice také upozorňuje na fakt, že aktuální návrh již neprojde připomínkovým řízením a neumožní tak odbornou debatu.

Výběr článků

Načítám