Hlavní obsah

Zemanova slova o handicapovaných dětech odmítá ministerstvo i ombudsmanka

15. 1. 2015, 14:22

S názorem prezidenta Miloše Zemana o tom, že začleňování handicapovaných dětí do běžných tříd je neštěstím pro obě skupiny, nesouhlasí ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Nechce jeho slova hodnotit, nicméně resort podporuje co nejširší začleňování handicapovaných do běžného vzdělávání. Výrok odsoudila Národní rada osob se zdravotním postižením i ombudsmanka.

Foto: Petr Horník, Právo

Prezident Miloš Zeman

Článek

„Pokud je na to škola připravena a má na to veškeré potřebné vybavení a personál, tak je pro dítě vždycky lepší, když je v hlavním vzdělávacím proudu," uvedl ve čtvrtek Chládek.

Musí podle něho být zachovány speciální a praktické (dříve zvláštní) školy, a to pro těžké případy. „Ale neznamená to, že nějaké dítě, třeba na vozíčku, by muselo být ve škole pro vozíčkáře," dodal ministr.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podobně se vyslovil ohledně dětí ve směru k náboženskému vyznání nebo národnosti. Vytváření tříd jen pro ně by podle ministra bylo velkým nebezpečím, protože by potom děti ve společnosti jen těžko komunikovaly.

Chládek chce se Zemanem mluvit

Zeman mluvil o inkluzi ve středu v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí.

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí a jsem proti ní," řekl podle iDnes.cz prezident.

Chládek bude chtít s prezidentem na toto téma hovořit. Uvedl, že výrok ho překvapil, protože podle něho nezapadá do kontextu prezidentových dřívějších vyjádření.

Nepřijatelné, tvrdí Šabatová

Podle ombudsmanky Anny Šabatové je prezidentův výrok nejen nepřijatelný a politováníhodný, ale navíc odporuje Úmluvě o právech osob se zdravotním postižením, která deklaruje právo dítěte na inkluzivní vzdělávání. Země, které delší dobu praktikují inkluzivní vzdělávání, tedy začleňují různé minority do běžných škol, mají ty nejlepší výsledky, uvedla.

„Je to pro ty děti obohacující, je to humánní, děti by měly vyrůstat společně, školy by se měly formou různých podpůrných opatření, pomůcek, asistentů snažit integrovat pokud možno všechny děti," dodala ombudsmanka.

Prezidentův výrok odsoudila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP), podle níž jde o „nešťastné a nepřijatelné vyjádření".

Prezidentův pohled je podle šéfa rady Václava Krásy v rozporu s  úmluvou OSN i dalšími dokumenty, k nimž se ČR zavázala.

„Naším cílem je umožnit co největšímu počtu dětí a žáků se zdravotním postižením navštěvovat běžné školy a účastnit se plnohodnotného vzdělávání. Segregace ve vzdělávání by nutně vedla k vytváření ghett osob se zdravotním postižením,” doplnil Krása s poukazem na právě projednávanou novelu školského zákona. Zástupci NRZP by podobně jako ministr chtěli s prezidentem o problematice hovořit.

Reklama

Související témata:

Výběr článků