Hlavní obsah

Stanjura počítá s rozpočtovým provizoriem nejdéle do konce března

9. 12. 2021, 11:26

Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) nepředpokládá, že by se rozpočtové provizorium protáhlo déle než do konce března. Vláda je podle něj schopná připravit přepracovaný návrh rozpočtu na příští rok do šesti týdnů, tedy do přelomu ledna a února. Vyplývá to ze Stanjurova vyjádření pro novináře po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Vyjádření kandidáta na ministra financí Zbyňka Stanjury po jednání s prezidentemVideo: ČTK

 
Článek

Končící vláda navrhla rozpočet se schodkem 377 miliard korun, ale nastupující kabinet chce deficit snížit pod 300 miliard.

Pokud Parlament neschválí rozpočet do konce roku, stát začíná hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu.

Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

Stále máme naději, že prezident jmenuje vládu jako celek, řekl Rakušan

Domácí

V historii samostatné ČR fungovalo rozpočtové provizorium dvakrát, na začátku Zemanovy menšinové vlády. „My budeme mít první rozpočtové provozorium podle zákona o rozpočtových pravidlech,” upozornil Stanjura.

Dřívější rozpočtová provizoria, která byla za vlády Miloše Zemana jako premiéra, podle Stanjury fungovala tak, že i přes neschválení rozpočtu Sněmovnou vláda hospodařila podle předloženého neschváleného návrhu.

Stanjura dále uvedl, že chce změnit způsob projednávání rozpočtu a komunikaci kolem příprav. Nejdříve se podle něj na návrhu musí domluvit vláda jako celek, a následně návrh zveřejní.

„Nebudeme dělat PR akce, kdy ministři přicházeli s čepicí a následně říkali, kolik dostali peněz,” uvedl. Zároveň Stanjura zopakoval závazek nově vznikající vlády uvedený v koaliční smlouvě, že nová vláda nebude zvyšovat daně.

Reklama

Výběr článků