Hlavní obsah

Zeman má o islámu málo znalostí a nepochopil ho, kritizuje Organizace islámské spolupráce prezidenta

28. 6. 2015, 21:42

Prezident Miloš Zeman sklidil kritiku Organizace islámské spolupráce (OIS) za své výroky na adresu islámu. Ve své květnové zprávě uvádí, že ukazují na nedostatek znalostí a špatné pochopení tohoto náboženství. Organizace sdružuje 57 států s muslimským obyvatelstvem. Prezidentův mluvčí se ke zprávě OIS odmítl vyjádřit.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Prezident Miloš Zeman při návštěvě 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou

Článek

Zpráva za období od května 2014 do dubna 2015 připomíná slova českého prezidenta po loňském útoku v bruselském židovském muzeu. Zeman tehdy násilí, které stálo několik životů, odsoudil jako "odporný atentát".

"Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," řekl Zeman na adresu islamistů.

OIS ve zprávě vyjadřuje politování, že podobné hanlivé výroky o islámu nepřicházejí jen od řadových občanů, ale i od prominentů. Z nich vypichuje právě českého prezidenta a připomíná, že v minulosti srovnával muslimy a antisemitismus a rasismus nacistů.

"Generální tajemník (OIS) prohlásil, že takovéto výroky ukazují nejen na nedostatek znalostí a špatné pochopení islámu ze strany prezidenta Zemana, ale pomíjejí také historický fakt, že antisemitismus a nacismus byly veskrze evropským fenoménem," konstatuje zpráva.

Zemanova slova hodnotí jako nic více než pomýlené užívání stereotypů a islamofobie.

Prezidentův mluvčí odmítl zprávu komentovat. „Vyjádření OIS nechám bez jakéhokoli komentáře,” napsal v reakci Novinkám Jiří Ovčáček.

Úrodná půda

Pokud jde o hodnocení jednotlivých regionů poukazuje zpráva mezi zeměmi východní Evropy na Českou republiku jako na stát, kde islamofobie nachází úrodnou půdu.

Text také vyjadřuje myšlenku, že zde může být spojitost mezi výroky Zemana a "psychologickým zaměřením Čechů proti islámu."

Islám podle zprávy vnímá jako nebezpečný větší procento Čechů než třeba Francouzů nebo Nizozemců, kteří mají přitom větší zkušenost života s muslimskou menšinou, stojí také ve zprávě, na kterou upozornil Josef Zbořil na svém blogu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků