Hlavní obsah

Zeman jmenoval Jirsu ústavním soudcem

7. 10. 2015, 15:07

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval novým ústavním soudcem Jaromíra Jirsu, který dosud působil jako místopředseda Městského soudu v Praze. Ústavní soud tak bude mít opět všech 15 členů, Jirsa obsadí místo po Vlastě Formánkové, jejíž mandát skončil v srpnu.

Foto: Petr Horník, Právo

Prezident Miloš Zeman jmenoval soudcem Ústavního soudu Jaromíra Jirsu

Článek

Jirsa při jmenování slíbil, že učiní vše pro to, aby uplatnil své dosavadní praktické zkušenosti při rozhodování u Ústavního soudu. "O spravedlnosti se někdy říká, že má být slepá ve smyslu tom, že má být rovná ke všem účastníkům soudního řízení," řekl Jirsa.

Dodal, že se bude snažit, aby byla nejenom rovná, ale aby byla naplněna všechna základní lidská práva. Tedy například rovnost stran, klíčové právo na spravedlivý proces nebo veřejnost řízení. Slíbil boj proti "přepjatému formalismu, který také souvisí s právem na spravedlivý proces".

Jaromír Jirsa působí v justici od devadesátých let, zatím se věnoval civilnímu soudnictví. Od roku 2008 až dosud působil jako místopředseda Městského soudu v Praze v obchodním úseku. Předtím byl šest let prezidentem Soudcovské unie ČR.

Zeman při jmenování připomněl, že Jirsa je autorem "minitýmů, které zrychlily soudní řízení". Vyzdvihl také, že byl hladce schválen nejen senátními výbory, ale i senátním plénem. "To svědčí o tom, že nový soudce propojí praktickou soudcovskou praxi s praxí Ústavního soudu," řekl Zeman.

Reklama

Související témata:

Související články

Zeman navrhl na ústavního soudce Jirsu

7. 8. 2015, 20:13

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu jako kandidáta na ústavního soudce místopředsedu Městského soudu v Praze Jaromíra Jirsu. Uvedla to v pátek Česká televize,...

Výběr článků