Hlavní obsah

Zeman je hospitalizován nejdéle za dobu, co je prezidentem

20. 9. 2021, 18:08 • Aktualizováno 20. 9. 2021, 19:03

Prezident Miloš Zeman i v pondělí zůstává v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Hospitalizován je sedmým dnem, což je dosud nejdéle během jeho prezidentského období. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí na dotaz, kdy Zeman opustí nemocnici, odpověděl, že už ve středu má pracovní program na zámku v Lánech.

Příjezd prezidenta Miloše Zemana do ÚVN Video: Novinky

 
Článek

Zeman do nemocnice nastoupil v úterý 14. září. Média od té doby spekulovala o jeho zdravotním stavu, protože Pražský hrad hospitalizaci nekomentoval. Mluvčí Hradu později uvedl, že vyšetření prezidenta nezjistila žádné problémy, které by ho ohrožovaly na životě. Trpí dehydratací a mírným vyčerpáním, oznámil mluvčí na webu Pražského hradu.

Zeman je dehydrovaný a vyčerpaný, oznámil Hrad

Domácí

V pondělí sdělil, že prezident nemocnici opustí v řádu dnů. K pracovnímu programu by se měl vrátit ve středu. Dlouhodobě se prezident léčí s neuropatií nohou a cukrovkou. Kvůli potížím s nohama začal letos používat invalidní vozík.

U Zemana byla na návštěvě manželka s dcerouVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

V pondělí za prezidentem znovu přijela jeho manželka Ivana a dcera Kateřina, dorazil i hradní kancléř Vratislav Mynář.

Prezidenta Zemana navštívila v nemocnici manželka s dcerou

Domácí

Už dříve ho navštívili jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus, premiér Andrej Babiš či kardinál Dominik Duka.

„Když už jsem tady byl.“ Babiš navštívil v nemocnici oba prezidenty

Domácí

Zeman byl naposledy hospitalizován letos 20. až 22. ledna. V nemocnici byl očkován proti koronaviru, poté v ní zůstal kvůli plánované preventivní lékařské prohlídce. Prezident byl očkován látkou od firem Pfizer a BioNTech. Loni byl od 25. do 29. srpna v nemocnici kvůli zlomenině. V ÚVN se podrobil operaci paže, kterou si zlomil při pádu. Podle zástupců Pražského hradu se tak stalo poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a bez pomoci ochranky. Po propuštění přešel do domácího ošetřování a čekalo ho několik týdnů domácí rekonvalescenční péče.

V říjnu 2019 strávil v ÚVN čtyři dny. Nemocnice tehdy uvedla, že prezident absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikována intenzifikovaná výživa. Zeman se rozhodl informovat o svém zdravotním stavu a nemocnici zprostil mlčenlivosti. Ta následně oznámila, že se prezident léčil a po propuštění stále léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou.

V roce 2013 byl prezident Zeman ošetřen s drobným poraněním kolena ve Fakultní nemocnici Motol, v péči lékařů byl zhruba dvě hodiny. Ještě týž den byl znovu ošetřován v Motole, a to kvůli krvi v kolenu. V nemocnici zůstal přes noc, opustil ji druhý den. Lékaři mu doporučili zrušit plánované zahraniční cesty a strávit pár dní na lůžku. Zranění si Zeman přivodil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků