Článek
Ukrajinská delegace v čele se Zelenským přijela do Poslanecké sněmovny chvíli po deváté hodině. Následovalo jednání se zástupci vedení Poslanecké sněmovny, které předsedá Pekarová Adamová.
Ta po setkání ocenila statečnost Ukrajinců a ujistila Zelenského, že Česko bude i nadále podporovat napadenou zemi jak vojensky, tak humanitárně. „Chtěla bych poděkovat jménem celého lidu České republiky, že ukrajinští vojáci již tři roky drží Rusy a nepustili je dál do Evropy. Dá se říct, že tím chráníte i nás. Děkuji vašim vojákům a vašemu lidu za jeho statečnost a houževnatost,“ prohlásila šéfka Sněmovny, která na setkání s ukrajinskou hlavou státu oblékla zelené sako.
Setkání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, přítomni tedy byli i zástupci opozičního ANO Karel Havlíček a Aleš Juchelka. „Všichni místopředsedové odsuzují ruskou agresi proti Ukrajině,“ řekla po jednání Pekarová Adamová.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová přijala ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Zelenskyj následně poděkoval českým občanům za podporu. „Na Ukrajině si velice vážíme veškeré pomoci, které se nám dostává od České republiky. Ukrajinci jsou zejména velmi vděční za muniční iniciativu. Bereme to jako společný boj proti terorismu, “ prohlásil po jednání v dolní komoře Zelenskyj.
Řeč na jednání se točila okolo aktuální situace na Ukrajině, která se více než tři roky brání agresivnímu Rusku. „Okupovaná ukrajinská území, včetně Krymu, nepovažujeme a nikdy nebudeme považovat za součást Ruské federace. Rusko nesmí být za svou nevyprovokovanou agresi odměněno ukrajinskými územními ústupky – takový postup by znamenal konec mezinárodního řádu, jak jej známe. Naším bytostným zájmem a dlouhodobým cílem proto zůstává dosažení spravedlivého a trvalého míru,“ dodala Pekarová Adamová.
Z Poslanecké sněmovny Zelenskyj zamíří na Úřad vlády, kde bude jednat s premiérem Petrem Fialou (ODS), během dne pak ještě ukrajinská hlava státu navštíví Senát a setká se se studenty, ukrajinskou komunitou či zástupci zbrojařských firem.
V neděli, kdy Zelenskyj s manželkou Olenou do Česka na oficiální návštěvu dorazili, se ukrajinský prezident setkal s českou hlavou státu Petrem Pavlem. Státníci hovořili o situaci na bojišti, české muniční iniciativě, kterou Zelenskyj označil za „excelentně fungující“, poválečné obnově či výhledech na mírová jednání.