Hlavní obsah

Ze stadionů do ulic. Rajchl sází na agresivitu

24. 3. 2023, 6:49

Agresivní cílení, antisystémové a protivládní postoje, které se hodí Kremlu. Tak shrnují působení předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla, jenž se stal lídrem protivládní demonstrace z Václavského náměstí, Právem oslovení odborníci na extremismus a dezinformace. Sám Rajchl se však těchto nálepek snaží zbavovat.

Foto: Právo

Jindřich Rajchl

Článek

„Jsme tu, protože nás spojila potřeba postavit se proti zvůli a aroganci, neschopnosti a neodbornosti minulé i současné politické reprezentace, kterou ukázala v celé její nahotě koronavirová krize,“ stojí na webu Rajchlovy strany.

Politik a aktivista původně začínal ve fotbale díky někdejšímu šéfovi Českomoravského fotbalového svazu Františku Chvalovskému, jenž byl odsouzen za stamilionové finanční podvody.

V roce 2009 se angažoval ve fotbalové Dukle Praha a stal se místopředsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR).

Kauza Chvalovský: Podnikatel má bance zaplatit stovky miliónů

Krimi

Nespokojence přebral Vrabelovi

O dva roky později chtěl dosáhnout až na pozici předsedy FAČR, zvolen byl však nakonec Miroslav Pelta, obviněný v kauze zneužívání státních dotací do sportu.

„Rajchl má historii podnikatelskou, která ho zavedla mezi zvláštní lidi a přístupy ve fotbale. Co se týče politiky, je u něj vidět na jedné straně jeho politická angažovanost v Trikoloře a na straně druhé covid. Pochopil, že Trikolora je ztracený projekt. Založil si vlastní stranu, protože viděl, že může fungovat, když je postavena ve značné míře na lídrovi,“ řekl Právu odborník na politický extremismus Jan Charvát z Fakulty sociálních věd UK.

Je to pokus dezinformační a prokremelské scény nabrat osobnost, která by se stala lídrem
Jan Cemper, odborník na dezinformační scénu

Po založení strany Právo Respekt Odbornost (PRO 2022) Rajchl přeorientoval svá témata, podobně jako celá dezinformační scéna, na válku na Ukrajině a kritiku pomoci této zemi. Jako právník zastupoval i tři dezinformační weby, které loni v souvislosti se začátkem války zablokoval správce české webové domény CZ.NIC.

Jeho skutečný nástup do čela této scény ale podle odborníků nastartovala účast na protivládní demonstraci Česká republika na 1. místě, na kterou loni v září přišlo okolo 70 tisíc lidí.

Neúspěšnou Trikolóru chce vést právník Rajchl

Domácí

„Vystupoval loni v září na demonstraci Ladislava Vrabela a přebral mu příznivce. Srovnáme-li pořadatele závozu autobusů na jeho poslední březnovou demonstraci s Vrabelovou, tak najdeme tytéž lidi. Je to pokus dezinformační a prokremelské scény nabrat osobnost, která by se stala lídrem,“ konstatoval odborník na dezinformační scénu Jan Cemper.

„Rajchl to dělá trochu jinak, je to nový obličej a je chytřejší. Sází na úplně jiný přístup: velmi razantní, velmi agresivní, stupňující se, ale zároveň se vyhýbá tomu, aby ho bylo jednoduché označit za proruského,“ popsal aktivistův politický profil Charvát.

Rajchl své názory šíří zejména prostřednictvím Facebooku, kde má necelých 70 tisíc sledujících. Před demonstrací například napsal, že si nepřeje, aby účastníci jeho demonstrace nosili na Václavské náměstí ruské vlajky nebo například symboly paramilitární organizace Wagnerovy skupiny podezřelé z páchání válečných zločinů. Demonstranty, kteří tam i přesto s těmito symboly přišli, díky tomu mohl označit za „provokatéry“.

„Je teoreticky možné, že může dostávat sponzorské dary nebo naslouchat zájmům Kremlu, na druhou stranu je to egoista, takže to určitě nedělá, jen aby byl něčí loutkou. Má osobní politické ambice,“ doplnil Cemper.

Snaží se vyvolat obavy

To dokazuje i samotný Rajchl na svém Facebooku. „Aktuálně mi chodí půlka zpráv, že jsem proruský, a druhá půlka, že jsem protiruský. Osobně jsem ale za to rád, neboť to v podstatě dokazuje, že nejsem ani jedno a že má pozice je striktně pročeská,“ poznamenal o sobě.

Podle odborníků se Rajchl snaží vyvolat ve svých podporovatelích obavy z budoucího vývoje v ČR. V červenci predikoval, že pokud nebude spuštěn plynovod s ruským plynem Nord Stream 2, v České republice zkrachuje veškerý průmysl a „v zimě tady zmrzneme“.

V srpnu na sociálních sítích děsil vysokými cenami elektřiny, tuzemské domácnosti měly během zimy podle něj platit 1000 eur za MWh. Volal u toho po konci české vlády a konci podpory směřující Ukrajině.

V prosinci zase své příznivce informoval o prognóze, že se v Česku navýší ceny pohonných hmot na 150 korun za litr. Ani jedna z těchto předpovědí se nenaplnila.

„Snaží se o určitou míru radikalizace a polarizace společnosti, tím dostává lidi na náměstí. Není úplně jasné, co je jeho cílem: může to být vytvoření nové strany, pak bude potřebovat vytáhnout lidi pracovité, loajální, kteří ho nebudou chtít přerůst,“ popsal Charvát.

Problém však podle něj nastává, že podporovatelé podobných antisystémových subjektů nevydrží na demonstrace chodit dlouho a pravidelně. I proto se hlavní tváře antisystémových subjektů tak často střídají.

FOTO: Demonstrace Česko proti bídě přilákala několik tisíc nespokojených lidí

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků