Hlavní obsah

Zavádění migračního paktu zatím hladce prochází Sněmovnou

3:13
3:13

Poslechněte si tento článek

Zákon, který zavádí migrační pakt do české legislativy a přináší další změny pravidel, poslanci projednávají s neobyčejnou rychlostí. První čtení proběhlo v půlce dubna, v úterý bezpečnostní výbor doporučil tisk schválit a ještě tento týden by se mohl projednat ve druhém čtení. Dopředu jej tlačí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), do června 2026 by totiž podle harmonogramu mělo Česko i ostatní členské státy pakt začlenit do svých zákonů. Tisk však může ještě ve Sněmovně narazit, nejsilnější opoziční hnutí ANO se totiž netají tím, že s migračním paktem (a tedy i tímto zákonem) nesouhlasí.

Foto: ČTK

Ministři ve Sněmovně

Článek

„Myslím si, že zákon stihneme schválit. Debata byla dnes na výboru skutečně věcná, musím ocenit i opozici. Nejsem si jist, že taková bude i na plénu,“ řekl po jednání výboru Rakušan.

Podle návrhu se například na člověka, jenž bude na letišti umístěn do detence, bude pohlížet jako na osobu, která stále nevstoupila na území Evropské unie. Případný návrat do země původu tak bude jednodušší.

Vyhoštění cizinci by zase podle chystaného zákona nemohli žádat o azyl a uměle tak prodlužovat svůj odchod z Česka. Podle ministra se tak jedná o zpřísnění podmínek pro migranty. „To zpřísnění, které tu představujeme, je zčásti implementace (migračního paktu - pozn. red.). Doufám, že vyhraje zodpovědnost,“ odpověděl ministr na dotaz Novinek, zda se nebojí blokace od opozičních stran.

Na výboru přitom panovala vzácná věcnost, za necelou hodinu zákon poslanci projednali. Pro jeho schválení hlasovalo deset z přítomných patnácti zákonodárců, například včetně poslance SPD Radka Kotena. Členové hnutí ANO se zdrželi.

Poslanci ANO už v prvním čtení zamítli, aby se návrh mohl schválit zrychleně, tedy bez projednání ve výborech a dalších dvou čtení. A rezervovaní jsou i teď. „Od začátku říkáme, že jakoukoliv snahu o implementaci migračního paktu nepodpoříme. Toto není krok správným směrem,“ řekl Novinkám první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. „Sami přijdeme s několika pozměňovacími návrhy, uvidíme, zda najdeme podporu. Zákon jako celek v aktuální verzi podpořit nemůžeme,“ dodal Havlíček.

Představitelé hnutí ANO dlouhodobě prohlašují, že migrační pakt, pokud budou v příští vládě, dodržovat nebudou. Kritizují kromě jiného povinnou solidaritu, kdy by každá země měla buď přijmout přerozdělované migranty, nebo zaplatit do společného finančního fondu, země budou mít možnost výběru.

Okolní země však zpřísňují migrační politiku, a pokud Česko podle Rakušana zůstane nečinné a pakt nezavede, bude azylanty lákat. „Být zemí, která nemá zpřísněná pravidla jako jediná v našem geografickém prostoru, to je pak pozvánka pro migraci,“ zdůraznil ministr.

Zároveň by Česku hrozily žaloby ze strany unijních institucí a případné pokuty, pokud by do června příštího roku nestihlo pakt začlenit do tuzemských zákonů. Hnutí ANO se v minulosti odvolávalo na polský případ, tamní premiér Donald Tusk totiž v únoru prohlásil: „Polsko nebude implementovat migrační pakt způsobem, který by znamenal další migrační kvóty v jakékoliv podobě pro Polsko.“ Tento náš soused i přes politická prohlášení podle Rakušana činí kroky, které odpovídají obsahu migračního paktu.

Českým zákonodárcům se čas krátí, sněmovní volby budou na začátku října. Proto ministerstvo zvolilo taktiku, kdy sice návrh zákona o azylu připravilo, formálně jej však nenavrhla vláda, ale skupina poslanců včetně Rakušana a premiéra Petra Fialy (ODS), tím se celý proces urychlil.

Výběr článků

Načítám