Hlavní obsah

Zaplatili miliony za domy na Bali, nedostali nic. Důvěru Čechů podnikatelka získala kulatým razítkem konzulátu

8:54
8:54

Poslechněte si tento článek

Miliony na zálohách zaplatili Češi za domy na indonéském Bali a ostrově Sumba české podnikatelce Aleně Hintnausové. Nemovitosti však nikdy nezískali a peníze zpět nemají. Důvěryhodnost svému projektu žena dodávala také kulatým razítkem českého konzulátu, na kterém jako úřednice pracovala.

Foto: Novinky

Alena Hintnausová na snímku z Bali před modelem jednoho z domů svého projektu

Článek

Případ se začal odvíjet, když manželé Nicole a Milan Jandekovi procházeli okolo jedné výlohy v Praze, kde viděli vývěsku s atraktivní nabídkou domů na indonéském ostrově Sumba poblíž Bali. Zalíbila se jim cena nemovitosti, necelých 3,3 milionu korun, i myšlenka, že by se mohli z Česka navždy odstěhovat.

Na následné schůzce s makléřkou vše vypadalo fantasticky. Žena uvedla, že jde o projekt paní Aleny Hintnausové, která trvale žije v Indonésii.

Plán mladé rodiny byl koupit jeden bungalov pro vlastní potřebu a další dva pronajímat turistům. V dubnu 2023 tak zaplatili jednu první zálohu ve výši 500 tis. Kč. Splátky ve stejné hodnotě pak byly ještě další dvě, posléze uhradili i další čtyři miliony korun.

V půlce července 2023 se manželé vypravili do Indonésie, kde chtěli počkat, až se jejich dům dostaví.

„První měsíc se zdálo, že je všechno v pořádku, začali jsme proto nejprve paní Hintnausové pomáhat v jejím jiném resortu Villas Bukit Lipah přímo na Bali. Největší chybou však bylo, že jsme v srpnu 2023 poslali největší – čtyřmilionovou splátku. Naší důvěře v paní Hintnausovou bohužel velmi pomohlo, že tehdy pracovala na českém konzulátu v indonéském Sanuru,“ uvádí Milan Jandek.

Později se během podzimu oba manželé vrátili do Česka, protože v projekt ztratili důvěru. Nejprve to vzdal Milan a později také Nicole, kterou v pomáhání paní Hintnausové vystřídal další manželský pár. „Oni ovšem také zaplatili zálohu na dům, který pak nezískali,“ upřesňuje Nicole Jandek.

Ta se na záležitosti okolo nedokončeného projektu ptala i indonéského manžela Aleny Hintnausové, ten jí ale letos v lednu řekl, že se s českou podnikatelkou nechal rozvést a s jejím byznysem nemá nic společného. Přesto je podle manželů Jandekových podepsaný na různých dokumentech a pozemky pod projekty údajně patří jemu.

„Někdo mě chce zlikvidovat“

Redakce se s dotazy obrátila také na Alenu Hintnausovou, ta však jakékoliv nekalé machinace odmítá. „Někdo o mně šíří naprosto mylné informace. Jejich cílem je moje likvidace a mediální šikanování a vůbec se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekla Novinkám do telefonu Hintnausová a hovor rychle ukončila.

Novinky však mají k dispozici výpovědi dalších poškozených klientů, které potvrzují, že Jandekovi nebyli jediní, kdo se cítí být aktivitami Aleny Hintnausové podvedeni. Nespokojení klienti, mimo jiné i Jandekovi, proto na ni v Česku podali trestní oznámení.

K poškozeným se neřadí jen jednotlivci, ale i realitní síť RE/MAX. Byla to totiž právě inzerce jednoho z jejích franšízových partnerů, díky níž se část poškozených včetně Jandekových začala o nemovitosti na Bali zajímat.

Po stížnostech se případem začala zabývat i společnost Kreuziger & Sobotik, s. r. o., jež drží licenci RE/MAX pro Českou republiku.

„Z informací, které máme k dispozici, nijak nevyplývá, že by v době, kdy manželé Jandekovi jednali s realitní kanceláří, kdokoli na její straně věděl či mohl vědět o možném nekalém či dokonce protiprávním jednání paní Hintnausové,“ konstatuje šéf realitní sítě Jan Hrubý.

Advokátka poškozených manželů Jandekových Tereza Kubalíková to však vidí jinak. „Realitní makléři zjevně neměli vůli postupovat podle příslušných ustanovení zákona o realitním zprostředkování, podle zákona o ochraně spotřebitele, ani dle příslušné rámcové smlouvy a ani etického kodexu RE/MAX. Jednali minimálně bez příslušné opatrnosti, kterou ve svém postavení měli dodržet,“ reaguje Kubalíková v dopisu z loňského srpna adresovaném právním zástupcům sítě RE/MAX.

Zneužité kulaté razítko

Roman Trnka cíleně hledal developerský projekt na Bali a nabídku paní Hintnausové objevil pro změnu na sociálních sítích. Za dům měl zaplatit v červnu 2023 s tím, že se v půlce července stejného roku začne stavět a do Vánoc bude objekt dokončený.

„Zaplatil jsem celkem 78 tisíc eur (necelé 2 mil. Kč, pozn. red.) a posléze začalo být jasné, že paní Hintnausová dům včas nedokončí, protože má ještě rozestavěný jiný projekt na jiném místě. Vždy asi po dvou týdnech přicházela s nějakou důvěryhodnou výmluvou. Až někdy okolo předloňských Vánoc jsme měli domluvený skupinový hovor, v němž bylo svoláno asi pět lidí. Paní Hintnausová nám řekla, že nemá ani korunu a peníze investovala, nicméně slíbila, že bude vše vyřešeno do března 2025,“ uvedl Trnka pro Novinky loni v listopadu. Letos před koncem dubna k tomu pak doplnil, že „developerka“ termín splnění závazků opět posunula, tentokrát do 30. června.

„Že by paní Hintnausová mohla splnit své závazky, si ale moc neslibuji. Jí momentálně patří jen jeden dokončený resort na Bali, jehož výstavba stála asi čtyřicet milionů korun, ale dluží asi sedmdesát milionů. Bohužel ale v jejím případě nedošlo ani k žádnému přiznání chyby či projevení lítosti. Jeden z poškozených už dokonce zemřel, aniž by se dočkal jakékoli náhrady,“ dodává Trnka.

První domy v Indonésii nabízela podnikatelka prostřednictvím české akciové společnosti fivELEMENTS. I když na jejím webu mezi kontakty v době psaní tohoto článku Hintnausová stále figuruje, podnikatelka začala záhy další nemovitosti nabízet podle poškozených už pouze jako podnikající fyzická osoba.

Paní Hintnausová mi prodala neexistující nemovitost a použila k tomu falešně ověřené dokumenty. Získala je díky tomu, že pracovala pro konzulát a měla v Indonésii pro Českou republiku kulaté razítko na ověřování pravosti podpisů a listin.
Petr Eltschkner, podvedený klient

Důvodem je pravděpodobně prohraný soud této firmy s jedním z poškozených – Petrem Eltschknerem. „Žalovaná (firma, pozn. red.) je povinna zaplatit žalobci částku ve výši 1 000 000 Kč spolu se zákonným úrokem z prodlení ve výši 15 % ročně z této částky,“ zmiňuje rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 8 z března 2023. 

Z dokumentu, jehož celé znění má redakce k dispozici, také vyplývá, že firma smlouvu na prodej domu vypověděla, ale získané peníze nevrátila, a proto na ni byl uvalený exekuční výměr.

Foto: DPphoto, Profimedia.cz

Pláže na indonéském ostrově Sumba

Ten ale Eltschknerovi moc nepomohl, protože fivELEMENTS nemá žádný majetek a jednoduše není kde brát.

„Paní Hintnausová mi prodala neexistující nemovitost a použila k tomu falešně ověřené dokumenty. Získala je díky tomu, že pracovala pro konzulát a měla v Indonésii pro Českou republiku kulaté razítko na ověřování pravosti podpisů a listin,“ vysvětluje pro Novinky Eltschkner.

Nyní už ale konzulát s „podnikatelkou“ nespolupracuje. „S paní Alenou Hintnausovou ukončil Honorární konzulát České republiky v Sanuru spolupráci ke 30. dubnu 2024,“ řekla Novinkám bez bližších podrobnost Mariana Wernerová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

To už ale Eltschknerovi ani dalším poškozeným jejich peníze nevrátí. Podle obchodního rejstříku má fivELEMENTS jako jediného člena správní rady a jednatele Petra Schustera a 3540 listinných akcií na jméno.

„Ve jménu této firmy ale se mnou po celou dobu jednala výhradně paní Hintnausová. Vystupovala jako majitelka, šéfka, ředitelka a jako jediná osoba, která tam rozhoduje,“ říká Eltschkner.

Přesto Petr Schuster tvrdí, že má firmu s paní Hintnausovou napůl. „Jednatelem jsem z praktických důvodů, protože já jsem v Česku a ona trvale žije v Indonésii. Sám jsem však ve velmi podobné situaci jako většina dalších investorů a do firmy jsem také vložil své peníze. S paní Hintnausovou se snažím komunikovat, ale je to s ní dost složité. S firmou fivELEMENTS má ale podepsanou smlouvu (v záležitosti nepostavených domů v Indonésii, pozn. red.) menší část poškozených,“ tvrdí Schuster.

Výběr článků

Načítám