Hlavní obsah

Zápisné na VŠ budou platit všichni studenti

17. 5. 2012, 4:15
Právo, Jiří Mach

Nepříjemné překvapení zažijí studenti veřejných vysokých škol. Zápisné od příštího roku budou platit všichni posluchači včetně těch, kteří už studují. Tedy nejen nováčci, kteří půjdou do prvního ročníku. Naděje, které si studenti dělali, když se o zápisném začalo mluvit, berou za své.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nový ministr školství Petr Fiala (vlevo) spolu s premiérem Petrem Nečasem

Článek

Na dřevo budou platit všichni. Mluví se o pěti až šesti tisících ročně, tedy zhruba o 2500 až 3000 korun za semestr. „Debaty, které jsem o tom vedl s reprezentanty akademických obcí, zatím ukazují, že si všichni dovedeme představit spíše plošné zavedení zápisného,“ sdělil Právu ministr školství Petr Fiala.

„Není tady důvod, aby to platilo jen pro studenty prvních ročníků, protože ta částka nevyjadřuje nějaké náklady za studium nebo něco podobného,“ uvedl Fiala.

Podle něj a právních názorů, které měl k dispozici ještě před nástupem do čela resortu, nebude možné soudně napadnout situaci, že se studentům v průběhu studia změní podmínky. „Nicméně to musí být předmětem důkladného prověření,“ dodal Fiala.

Zápisné je jen drobnou variací na špatnou myšlenku.
profesor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška

Za pravdu mu dal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

„Požadavek zachování podmínek po celou dobu studia je trošičku nereálný. To je jako s daněmi, také nemohou být po celou dobu života stejné,“ vzkázal rektor Bek prostřednictvím mluvčí Terezy Fojtové s důrazem na fakt, že podmínky se v průběhu studia mění často.

Fojtová dodala, že vzhledem k neustálému snižování rozpočtu univerzity rektor vítá jakékoli navýšení příjmů. Místopředseda Rady VŠ a profesor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška sdělil Právu svůj osobní názor, že „zápisné je jen drobnou variací na špatnou myšlenku“.

Připomněl, že se hovořilo i o tom, aby se zápisné platilo až od začátku kalendářního roku, což je podle něj sporné.

Změny během studia

„Pokud by mělo být zápisné, tak to musí být před tím, než se zapisují. Zákon jasně stanoví, že se zapisuje do studia, což se dělá na slušných školách během června. Varianta, že by se platilo zápisné v lednu, mi přijde postavená na hlavu. Ani tato retroaktivita by tam neměla být,“ řekl Zlatuška.

Plošné zápisné vadí i předsedovi Studentské komory rady VŠ Miroslavu Jašurkovi. „Nedovedu si představit, že by něco takového bylo legislativně možné. Ústavně mi připadá nemožné, aby se studentům měnily podmínky v průběhu studia,“ řekl Jašurek.

Ještě méně možná mu připadá varianta, že by se zápisné začalo platit v půli akademického roku.

„Zásadně měnit podmínky během studia je nepřijatelné, ale měnit podmínky ještě v průběhu roku? Nedokážu si představit ústavně konformní zákon, který by toto měnil,“ dodal pro Právo Jašurek.

Anketa

Je podle vás správné, aby zápisné platili všichni studenti?
Ano
29,2 %
Ne
70,8 %
Celkem hlasovalo 34142 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků