Článek
Před lety Solar působící na Vrchním státním zastupitelství v Praze požádal o zablokování peněz ve švýcarské bance, které mohly pocházet z trestné činnosti v kauze IT zakázek Lesů ČR. Později už ale nereagoval na opakované přípisy Švýcarů, a ti proto zase peníze odblokovali a milion franků, tedy přibližně 26 milionů korun, zmizel.
V roce 2023 kárný senát řízení přerušil a případ předal orgánům činným v trestním řízení kvůli podezření, že se Solar dopustil trestného činu, minimálně v nepřímém úmyslu a s velkou škodou. Policie sice popsala Solarův způsob práce s dozorovým spisem jako tristní, nicméně důkazy o úmyslném trestném činu nenašla, případ se tak vrátil do kárného řízení.
„Nejednalo se jen o jeden přípis a o to, že by nereagoval v nějaké velmi krátké lhůtě. Šlo ale o dlouhou dobu, kdy reagovat mohl. Stačilo jen, kdyby si prošel spis, a mohl té škodě zabránit,“ řekl předseda kárného senátu Petr Mikeš.
Solar se marně hájil tím, že přípisy ze Švýcarska neviděl, což si prý sám neumí vysvětlit. Jeho advokátka Andrea Vejběrová řekla, že Solar sotva mohl reagovat na přípisy, se kterými neměl možnost se včas seznámit. Poukázala na to, že sám dal před lety podnět k zablokování peněz. „Tuto kauzu řešil od začátku, s touto kauzou žil. Nelze předpokládat, že by na takovou výzvu nereagoval nebo že by ji ignoroval,“ uvedla Vejběrová.
Před kárným senátem letos Solar stanul také kvůli tomu, že se na pracovišti odmítl podrobit dechové zkoušce na alkohol a odmítl také odběr krve v nemocnici. Senát mu za to snížil plat o 15 procent na rok. Solar to vysvětlil dlouhodobým tlakem, šikanou ze strany nadřízených.
O tlaku ze strany bývalé nadřízené, někdejší vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, hovořil Solar i po odchodu ze soudní síně. Proti rozhodnutí může podat ještě ústavní stížnost.