Článek
Vedení krajské policie se rozhodlo s dvojicí svých příslušníků zahájit kárné řízení. „Ano, s policisty proběhlo standardní kárné řízení, které je již ukončeno. Bez dalších podrobností, neboť je kázeňské řízení neveřejné,“ sdělil mluvčí krajské policie Petr Jaroš.
Kázeňské řízení policie je zvláštním druhem správního řízení, kde se vyšetřují a projednávají kázeňské přestupky nebo jednání, která mají znaky přestupku, ale nejsou trestným činem. Toto řízení se řídí specifickými zákony a vnitřními předpisy a cílem je uložit kázeňské tresty za porušení kázeňských pravidel.

Kázeňským přestupkem bývá zaviněné jednání, které porušuje služební povinnost. Může za něj být považováno i dosahování neuspokojivých výsledků ve výkonu služby. Tento přestupek lze u policie podle zákona projednávat do jednoho roku od jeho spáchání.
Písemná důtka až snížení tarifního platu
Nejlehčím trestem zpravidla bývá písemná důtka. Další možností je snížení tarifního platu až o patnáct procent na dobu nejvýše tří měsíců, v případě opakovaného přestupku až šesti měsíců.
Dvojice policistů vpustila do České republiky kamion jedoucí ze Slovenska na nepovoleném přechodu navzdory mimořádným opatřením proti kulhavce a slintavce. Podle místních farmářů navíc nešlo o nic překvapivého. Řidiči nákladních vozidel si podle nich údajně vyměňovali ve vysílačkách informace o tom, že Střelná „je průjezdná“ i přes zákaz.

Hraniční přechod ve Starém Hrozenkově, kudy mohla přes dezinfekční pásy projíždět ze Slovenska do Česka vozidla nad 3,5 tuny.
Hraniční přechod ve Střelné byl přitom od začátku dubna pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zakázaný. „Už se nedivím ničemu. Dvacet let se snažím o farmaření a teď hrozí, že budu muset v případě nákazy sledovat, jak mi někdo vybíjí zvířata. Je to smutné, že se nezavádí při všech hraničních přechodech nejpřísnější možná opatření, a když už jsou nějaké zákazy, nejsou dodržovány,“ uvedla už dříve farmářka z nedaleké Valašské Senice Zuzana Mohylová.
Překvapeni z této informace byli i veterináři, kteří zavedli mimořádná opatření při státních hranicích se Slovenskem. „Vjezd těchto aut byl v tu dobu upraven mimořádnými veterinárními opatřeními (MVO) z důvodu chránit území ČR před zavlečením slintavky a kulhavky. Pokud vozidlo nad 3,5 tuny nepoužije k vjezdu do ČR určený hraniční přechod, jedná se o porušení mimořádných veterinárních opatření,“ sdělil Novinkám mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Fyzickým osobám hrozí v případě porušení opatření pokuta do výše sta tisíc korun, právnickým osobám do dvou milionů korun.
Pochybení řešil ministr vnitra Rakušan
Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu mohla pro vjezd na území ČR použít pět určených hraničních přechodů se Slovenskem. „Pokud jde o vozidla, která vezou či jsou určena pro zásilky zvířat, živočišných produktů nebo krmiv, mohou pro vstup ze Slovenska do Česka nyní využít tři hraniční přechody: Lanžhot–Brodské, Starý Hrozenkov–Drietoma a Mosty u Jablunkova–Svrčinovec,“ sdělil Vorlíček.
Pochybení policistů na hranicích se Slovenskem ve Střelné řešil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), když sdělil, že je takové jednání v situaci, kdy se Česko bránilo zavlečení velmi nebezpečné veterinární choroby, neakceptovatelné. Policejní prezidium potvrdilo, že dvojice policistů porušila opatření veterinární správy.
Slintavka a kulhavka (SLAK) je nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, postihuje krávy, ovce, kozy, prasata a volně žijící zvěř. Onemocnění se přenáší buď přímou cestou mezi zvířaty, nebo nepřímou cestou, přenosem virů v krmivu, na oblečení, obuvi, ale i na dopravních prostředcích.