Hlavní obsah

Za čtvrt století ošetřili na záchytce téměř půl miliónu opilých Čechů

19. 7. 2014, 10:59 – Praha

Za posledních pětadvacet let zaznamenaly české záchytky 475 tisíc případů ošetření lidí ve stavu nadměrné opilosti či po požití drog. Loni přijalo 17 záchytných stanic 23 018 lidí, což je meziročně o téměř 5500 méně. Informují o tom zdravotničtí statistici na svém webu.

Foto: praha.eu

Interiér záchytky na pražské Bulovce

Článek

Po celé období převažují mezi pacienty záchytných stanic muži, v průměru tvoří 84 procent všech přijatých. Podíl dětí a dospívajících klesl z téměř devíti procent v roce 2006 na loňská dvě procenta.

Nejvíce v Moravskoslezském kraji

Čtvrtinu všech pacientů přijaly čtyři záchytné stanice v Moravskoslezském kraji, téměř 16 procent záchytná stanice v Jihomoravském kraji a 14 procent záchytná stanice v Praze. Od roku 2011 dělí statistici pacienty podle toho, zda byli přijati pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Z celkového počtu přijatých bylo 99 procent pod vlivem alkoholu, nejvíc v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Pacienty pod vlivem nelegálních drog vykázaly především Zlínský a Pardubický kraj.

Podle průzkumu v Česku pije rizikovým nebo škodlivým způsobem alkohol pětina dospělých, to je více než 1,3 miliónu lidí. Více než 140 tisíc ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.

Cesta prý v regulaci reklamy

Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí na alkoholu, vidí cestu k omezení alkoholismu v regulaci reklamy, nulové toleranci alkoholu za volantem a zavedení vyšší daně na alkohol.

První záchytku na světě jako zdravotnické zařízení založil v roce 1951 v Praze u Apolináře docent Jaroslav Skála. Do roku 1989 vzrostl počet záchytných stanic na 34, od té doby jich trvale ubývá.

Reklama

Související témata:

Výběr článků