Hlavní obsah

Vysoce postavení úředníci mohou zastávat funkce krajských zastupitelů, rozhodla vláda

26. 6. 2017, 13:32 – Praha
Novinky, zpe

Vysoce postavení státní úředníci či ministerští náměstci by v budoucnu mohli být zároveň řadovými krajskými zastupiteli. Na novele zákona o volbách do zastupitelstev krajů se na pondělním zasedání shodl Sobotkův kabinet. Novela reaguje například na situaci šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr vnitra Milan Chovanec

Článek

Poslanecký návrh předložil předseda hnutí STAN Petr Gazdík s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Cílem je uvést do souladu služební zákon a zákon o krajských volbách.

„Změna pomůže do budoucna vyřešit problémy s výkladem zákona, které se objevily v souvislosti s některými mandáty po krajských volbách. Nechceme zasahovat do tak významného práva, jako je právo být volen,” vysvětlil Chovanec.

Podle zákona o krajských volbách totiž mohou zastupiteli být jen řadoví státní zaměstnanci. Služební zákon tak přísný není.

Spory ohledně mandátů vznikly po loňských krajských volbách, kdy za hnutí STAN úspěšně do středočeského zastupitelstva kandidovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Na přelomu května a června se mandátu vzdala.

Normu nyní posoudí Sněmovna. Vzhledem k blížícím se volbám však těžko soudit, zda ji poslanci stihnou schválit.

Kdo se ještě musel vzdát mandátu
Kromě Drábové se krajského mandátu museli vzdát náměstek ministerstva školství Robert Plaga (ANO) a náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Bývalá náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová (ANO) se naopak stala novou hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí Lenka Dupáková (ČSSD), zvolená v Pardubickém kraji, odešla na mateřskou dovolenou. Zdroj: ČTK

Reklama

Výběr článků