Hlavní obsah

Vyočkováno nebylo 182 tisíc dávek, přebytečné rezervy nemáme, řekl Babiš

21. 3. 2021, 19:10

Česká republika od začátku očkování proti covidu-19 obdržela 1,513.370 dávek vakcín, z nich dosud nebylo podáno 182.181 dávek. Ve svém pravidelném videu to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vakcíny jsou podle něj na očkovacích místech, Česko nemá žádné přebytečné rezervy. Očkovacích míst je 233.

Foto: Milan Malíček, Právo

Premiér Andrej Babiš

Článek

V úterý dopoledne bude podle Babiše na očkovacích místech jen 19 651 dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, 16 480 od Moderny a 22 850 od společnosti AstraZeneca, dohromady tedy 58 981 dávek. V úterý by ČR měla dostat 124 020 dávek od Pfizer/BioNTech.

„Pokud by nepřišly, tak ve středu bychom de facto neměli co očkovat,” řekl Babiš. Ve středu by mělo dorazit 88 800 dávek od firmy Moderna a ve čtvrtek 9600 od AstraZeneca, dodal premiér.

Izraelci naočkovali sto tisíc Palestinců. Za dva týdny

Blízký a Střední východ

„Je potřeba skutečně brát číslo v úterý dopoledne, protože vakcíny přijedou, dodají je a kontroluje to Státní ústav pro kontrolu léčiv, který je propouští do oběhu. Většinou se tak stane až ve středu,” poznamenal Babiš.

V současné sobě se mohou hlásit o vakcínu lidé starší 70 let, zdravotníci, učitelé nebo vybraní členové integrovaného záchranného systému nebo pracovníci kritické infrastruktury.

Od středy 24. března budou dostávat ambulantní specialisté kódy pro chronické pacienty, které umožní lidem hlásit se do očkovacích center, i když jsou mladší než skupiny obyvatel, které jsou nyní mezi prioritními.

Polovina dospělých Britů už dostala vakcínu proti covidu

Amerika

V Česku se proti koronaviru očkuje od loňského 27. prosince. Zdravotníci podle dosavadních dat ministerstva zdravotnictví podali 1 330 675 dávek vakcíny, z toho zhruba 15 tisíc v sobotu.

Obě potřebné dávky dosud v Česku dostalo přibližně 357 tisíc lidí.

Evropská unie dostane ve druhém čtvrtletí o deset milionů více dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. Na čtvrté čtvrtletí společnosti podle Babiše společnosti nabídly Evropské unii dalších 100 milionů dávek.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků