Hlavní obsah

Všechno je priorita. ČSSD nechce v rozpočtu škrtat výdaje, zaklíná se Kalouskem

7. 8. 2020, 11:35 • Aktualizováno 7. 8. 2020, 12:47

Navzdory plánovanému rekordnímu schodku pro letošní rok nechtějí sociální demokraté škrtat ani ve výdajích pro příští rok. Za nepřípustné považují šetření na důchodech, platech, investicích i penězích na boj proti suchu. Rozpočet má být podle strany proinvestiční.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Předseda ČSSD Jan Hamáček

Článek

Jestliže se v týdnu předseda ČSSD Jan Hamáček vymezoval vůči plánu na snížení daní s tím, že jeho strana nemůže dělat „politiku ODS”, ke zdůvodnění, proč není dobré příští rok šetřit, využili sociální demokraté příkladu někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který spravoval státní kasu v době předchozí ekonomické krize a razil úsporný program.

Hamáček se brání snížení daní: Nemůžeme dělat politiku ODS

„Rozpočet musí být proinvestiční, včetně investic do lidí. Nebudeme jako Miroslav Kalousek (TOP 09) brát peníze důchodcům, lékařům, sestřičkám, hasičům, policistům a dalším, abychom se tupě proškrtali do další vlny vlekoucí se krize, zatímco ekonomiky kolem nás porostou,” uvedl v tiskové zprávě předseda ČSSD Jan Hamáček.

Kalousek se proti interpretaci úsporných opatření obratem ohradil a připomněl, že po krizi následovala konjunktura, z níž nynější vládní strany profitovaly.

Škrtat se podle Hamáčka nevyplatí

Pandemie podle ČSSD také ukázala, že je nutný silný a efektivní stát a rozvoj digitalizace a snadné dostupnosti státní správy. Škrtat se nesmí ani na boji proti suchu, zajištění pitné vody nebo v investicích do dálnic či železnic. „Pokud tady bude stát škrtat, vrátí se to v budoucnosti jako bumerang s ještě vyššími náklady,” dodal ministr vnitra Hamáček.

První místopředseda vlády Hamáček tvrdě kritizuje armádu: Má prý létající technické muzeum

Sociální demokraté navrhují od ledna zvýšit důchody měsíčně v průměru přibližně o 900 korun a všem seniorům zaslat jednorázový příspěvek minimálně 5000 korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) o přidání důchodcům hovořil i ve čtvrtečním rozhovoru pro Právo.

Babiš: Chceme co nejvíc zvýšit penze i snížit daně z příjmu

„Jsem rád, že koaliční partner pochopil, že k valorizaci nestačí přidat pár desetikorun, jak navrhoval ještě nedávno, a vyslyšel návrhy ČSSD,” řekl Hamáček.

Rozpočet ministerstva práce podle ČSSD musí příští rok počítat s bonusem 500 korun za každé vychované dítě při výpočtu důchodu pro rodiče, který o dítě pečoval ve větší míře, ale také s dřívějšími odchody do důchodu pro lidi s vybranými náročnými profesemi. Ministerstvo zemědělství chce posílit svůj rozpočet o deset miliard korun kvůli boji se suchem, zajištění zdrojů vody či podpoře zalesňování a řešení kůrovcové kalamity.

Hamáček chce víc peněz i pro svůj resort

Vnitro chce víc peněz na investice do Portálu občana, elektronickou sbírku zákonů, posílení kyberbezpečnosti, ale i na platy policistů a hasičů. Stávající návrhy s tím podle Hamáčka nepočítají. „Pokud to s bezpečností na ulicích, v kyberprostoru nebo třeba se zajištěním vybavení pro hasiče myslíme vážně, bude to něco stát. Věřím, že se to povede,” uvedl Hamáček.

Česko i v červenci pokračovalo v rekordním zadlužování, schodek překonal 205 miliard

Reklama

Výběr článků