Hlavní obsah

Vládní strany proti Zemanovi: Není důvod hledat nového kandidáta do NKÚ

31. 5. 2022, 19:56

Koalice nemá žádné věcné důvody hledat nového kandidáta na viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Po úterním jednání představitelů stran vládní koalice to řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Sněmovna navrhla do funkce někdejší pracovnici NKÚ Simeonu Zikmundovou, ale prezident Miloš Zeman ji odmítl jmenovat.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Simeona Zikmundová (na snímku z 13. ledna 2015)

Článek

Prezident ve svém rozhodnutí vyjádřil pochybnosti o jejích zkušenostech a morálních vlastnostech, které pro tuto funkci vyžaduje zákon. Očekává, že mu Sněmovna poskytne jiný návrh na obsazení funkce viceprezidenta NKÚ.

„Není důvod, abychom nominaci Poslanecké sněmovny měnili,“ odpověděl na dotaz ČTK ohledně výsledků úterního jednání koaličních špiček předseda klubu TOP 09 a místopředseda této strany Jan Jakob.

Zeman nejmenuje Zikmundovou viceprezidentkou NKÚ. Na nominaci trváme, uvedla Pekarová

Na jednání zastupoval předsedkyni strany a Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. „Nechceme se spokojit jenom s písemným stanoviskem pana prezidenta,“ řekl.

Poukázal na to, že Zeman se se Zikmundovou nesetkal a jeho stanovisko vzniklo bez toho, aby spolu hovořili. Strany podle Výborného budou ještě jednat s předsedkyní Sněmovny a vicepremiérem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), který se podle něj také jednání neúčastnil.

Působila v úřadu za Dohnala

Zikmundová řekla minulý týden serveru Seznam Zprávy, že nevidí ve svém profesním ani morálním profilu nic závadného. Zeman minulý čtvrtek uvedl, že Zikmundovou do funkce nejmenuje kvůli jejím zkušenostem získaným a morálním vlastnostem projeveným v době působení někdejšího prezidenta NKÚ, dnes již zesnulého Františka Dohnala v čele úřadu. Prezident poukázal na ustanovení zákona o NKÚ, podle nějž zkušenosti a morální vlastnosti viceprezidenta úřadu mají dávat záruku, že bude svoji funkci řádně zastávat. Zmínil, že Zikmundová byla Dohnalovou poradkyní a později ředitelkou právní sekce NKÚ.

Dohnal jako prezident NKÚ v roce 2010 odmítl poskytnout poslancům podklady pro audit hospodaření úřadu, za což byl obžalován a nakonec odsouzen za trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela NKÚ. Zikmundová ho následovala, svůj odchod tehdy označila za čistku. Tehdejší viceprezident a nynější prezident úřadu Miloslav Kala to ale odmítl.

Podle článku 97 ústavy jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu prezident republiky na návrh Poslanecké sněmovny. Zikmundová měla nahradit bývalou viceprezidentku Zdeňku Horníkovou, které letos na jaře skončil mandát.

Reklama

Výběr článků