Hlavní obsah

Více než polovina uprchlíků z Ukrajiny v ČR chce pracovat

22. 6. 2022, 9:51

Naprostá většina ukrajinských uprchlíků pobývajících v České republice má vysokoškolské vzdělání a více než polovina z nich hodlá v zemi nastoupit do zaměstnání, vyplývá ze studie „Ukrajinští uprchlíci v České republice“, kterou vypracovala Migrační platforma EWL a Centrum východoevropských studií Varšavské univerzity.

Živě: Přes polovinu uprchlíků z Ukrajiny v ČR chce pracovat Video: ČTK

 
Článek

Téměř dvě třetiny uprchlíků, kteří překročili české hranice po 24. únoru 2022, mají vysokoškolské vzdělání a zastupují profese, které jsou v České republice považovány za nedostatkové. Nejčastěji se jedná o vysoce kvalifikované odborníky (22 procent), pracovníky ve službách (13 procent), manuální pracovníky a techniky (11 procent), učitele a pracovníky ve školství (9 procent).

Autoři studie upozornili, že až 52 procent uprchlíků z Ukrajiny hodlá během svého pobytu v České republice nastoupit do zaměstnání. Pouze 14 procent respondentů deklaruje záměr živit se vlastními finančními prostředky. Jen 7 procent z nich plánuje požádat v ČR o status uprchlíka.

Speciální zpráva vznikla na základě analýzy výsledků sociologického výzkumu „Ukrajinští uprchlíci v České republice”, který od 13. do 23. května 2022 realizovala Migrační platforma EWL a Centrum východoevropských studií Varšavské univerzity v Praze, Ostravě a Bohumíně.

Dotazováno bylo 400 ukrajinských občanů, kteří se rozhodli přijít do České republiky po 24. únoru 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Komerční obsah.

Reklama

Související témata:

Výběr článků