Hlavní obsah

Vepřín v Letech stojí na pietním místě, aktivisté žádají zastavení dotací od EU

Písek

Čeští aktivisté požadují po Evropské unii zastavení evropských zemědělských dotací firmě, která provozuje vepřín v místech protektorátního tábora pro Romy v Letech u Písku. Aktivisté věří, že by se tak mohlo podařit velkovýkrmnu z pietního místa romského holokaustu odstranit. Výzvu v pondělí předali zastoupení Evropské unie v Česku.

Foto: Václav Pancer, ČTK

V místě pohřebiště obětí bývalého romského koncentračního tábora u obce Lety na Písecku se 13. května uskutečnil pietní akt věnovaný romským obětem nacismu.

Článek

„Řešení současného skandálního stavu je velmi snadné. Zjistili jsme, že prasečí farma na místě romské genocidy je příjemcem evropských zemědělských dotací. Bez těchto dotací by byla prodělečná a v krátké době by zkrachovala," uvedl Miroslav Brož ze sdružení Konexe. Citoval tak z výzvy aktivistů, kteří žádají zastavení evropských dotací.

Podle textu výzvy velkovýkrmna vyrostla v Letech v roce 1973. Po pádu komunistického režimu ji získala soukromá společnost. Česko dlouhodobě čelí kritice mezinárodních institucí za to, že na pietním místě stojí vepřín. Vlády se snažily najít řešení. Mluvilo se o tom, že by stát podnik odkoupil a zboural. Podle odhadů by se cena mohla pohybovat ve stovkách miliónů.

O pokračujícím jednání s firmou se zmínil před pár dny v Letech i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), podle něj ale žádný závěr z dialogu nevzešel a farma na místě zřejmě zůstane.

Původně kárný pracovní tábor

„Nikdy nebyla sebemenší reálná politická vůle vepřín koupit a zbourat. Sliby podle našeho mínění sloužily jen k uklidnění zahraničních lidskoprávních institucí," uvedl Brož.

Tábor v Letech protektorátní úřady otevřely v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo i v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak na cikánské. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 romských mužů, žen i dětí. Zahynulo v něm 327 lidí, přes 500 skončilo v Osvětimi.

Neúnosná situace

V protektorátu Čechy a Morava žilo podle tehdejšího soupisu 6500 Romů a romských míšenců. Po válce se z koncentračních táborů vrátilo ani ne 600 lidí. Podle odborného odhadu tak nacisté zavraždili 90 procent místní předválečné romské populace.

Podle strategie romské integrace do roku 2020 není nynější situace v Letech přijatelná a je neúnosná. Vláda v dokumentu uvedla, že je potřeba přijmout opatření, „která by vedla k ukončení provozu velkovýkrmny prasat v bezprostřední blízkosti pietního místa". Na řešení mají do konce roku 2018 spolupracovat ministři kultury, pro lidská práva a financí.

Výběr článků

Načítám