Hlavní obsah

Ve zlínské nemocnici se objevila salmonela, 29 nakažených

17. 3. 2019, 11:29 • Aktualizováno 17. 3. 2019, 12:04

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se objevila salmonelóza. Mluvčí nemocnice Egon Havrlant řekl, že problémy mělo 29 lidí - pacientů i personálu.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

Článek

Havrlant řekl, že nemocnice okamžitě zavedla zvýšený hygienický režim, dekontaminovala se také nemocniční kuchyně před zahájením nedělní přípravy jídel.

„Od pátku jsme zaznamenali zažívací potíže u 17 žen hospitalizovaných na gynekologicko-porodnickém oddělení, dvou pacientů urologie a čtyř pacientů dětského oddělení. Stejné potíže se v pátek projevily také u čtyř našich zaměstnanců, kteří zůstali doma, během soboty přibyli ještě další dva,” uvedl Havrlant.

Pacienti s obtížemi byli izolování od ostatních hospitalizovaných. „Personál i všichni pacienti na dotčených odděleních byli poučeni o nutnosti dodržovat hygienická opatření,” uvedl mluvčí.

Zdroj není známý

Zdroj nákazy podle něj není známý, podle krajské hygieny šlo pravděpodobně o kuře s rýží, které se podávalo ve čtvrtek na oběd. Hygienici také odebrali vzorky surovin a stěry prostředí v kuchyni i ve skladu.

„Zároveň byla nařízena na základě principu předběžné opatrnosti likvidace zmražených kuřecích stehen, ze kterých byl připraven čtvrteční pokrm,” uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková. Hygienici nařídili i sanitaci a dezinfekci kuchyně a skladových prostor.

Nemocnice postižené pacienty léčí standardně podáváním infuzí. „U závažnějšího průběhu onemocnění nasazujeme antibiotickou léčbu. Věříme, že příznaky u pacientů postupně během několika dnů odezní a jejich zdravotní stav se vrátí do normálu,” uvedl Havrlant.

Reklama

Výběr článků