Hlavní obsah

V Krkonoších vyhlásili první stupeň lavinového nebezpečí

11. 12. 2018, 12:43

Horská služba v Krkonoších v úterý vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech Krkonoš je kolem 50 centimetrů sněhu, který napadl za poslední tři dny, uvedl na webu Pavel Cingr z krkonošské horské služby. Více sněhu je na závětrných svazích a v závětrných žlabech.

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z webové kamery v KrkonošíchVideo: Sitour

 
Článek

„Sníh padal za působení silného západního až severozápadního větru a napadl na holou zem. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá,“ sdělil Cingr. První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba už také v pondělí.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle. Zvýšená opatrnost je nutná na svazích se sklonem nad 40 stupňů.

V úterý ráno bylo na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů zataženo, mlha, minus šest stupňů Celsia a vítr v nárazech dosahoval přes 70 kilometrů v hodině. Silný vítr by měl vát na horách i nadále.

Odpoledne by mělo být v Královéhradeckém kraji zataženo až oblačno a občas sněžení, pod 400 metrů i déšť se sněhem nebo déšť. Na horách se očekává sněžení trvalejší a vydatnější. V 1000 metrech by mělo být kolem minus tří stupňů. [celá zpráva]

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Laviny mohou zabíjet

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním se obětí laviny v Krkonoších stala na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků