Článek
Podle šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) se většinou jedná o rodiny, kde bydlí matky se svými dětmi. Matky v neúplných rodinách mají v porovnání s matkami v úplných domácnostech nižší stupeň vzdělání a jsou častěji nezaměstnané.
Podíl neúplných rodin je vysoký zejména na severozápadě Čech a na severní Moravě, vyplývá z údajů ČSÚ. Jedná se o oblasti, kde je současně vysoká nezaměstnanost a menší podíl lidí s vyšším vzděláním.
Struktura rodin se v Česku mění v závislosti na vysoké rozvodovosti a rostoucím počtu párů, které spolu žijí bez oficiálního potvrzení partnerského svazku. V tomto směru Česko kopíruje evropský trend, potvrzují experti.

Graf neúplných rodin
Vztahy se mění
Za důvody toho, že roste počet rodin, kde vychovává děti jen matka nebo otec, považují konzervativní politici a zastánci tradiční rodiny nedostatek náboženské výchovy a příliš štědré sociální podpory, které umožňují zejména ženám žít mimo oficiální klasický rodinný svazek.
Příčinu vidí i v emancipaci a přílišném vzdělání žen, které jim údajně brání a odvádí je od plnění mateřských a manželských povinností.
Vzdělané ženy mají zájem na úplné rodině
Podle jiných studií však právě vysokoškolačky a vzdělané ženy mají zájem na úplné rodině. Tomu odpovídá i šetření ČSÚ, kdy v úplných rodinách převládají ženy s úplným středním či vysokoškolským vzděláním. Navíc řada otců opouští rodiny s dětmi, aniž mají zájem se na výchově dětí výrazně aktivně podílet, protože zakládají rodiny nové.
Řada sociologů proto spíše poukazuje na vliv chudoby a sociálního vyloučení, kdy v řadě rodin se chudoba, nízké vzdělání a z toho odvozený způsob života včetně kriminality dědí z generace na generaci a promítá se v rodičovské odpovědnosti, ale i v nedostatečné osvětě například při plánovaném těhotenství.
Podle sociologů na rodinné vztahy negativně působí i rostoucí počet rodin, kde funguje tzv. víkendový otec. Ten přes týden pracuje stovky kilometrů od rodiny a domů se vrací pouze v sobotu a neděli. Stále více zaměstnavatelů navíc preferuje ty zaměstnance, kteří nejsou svázáni rodinnými závazky či se pro kariéru vzdají rodin. Změna životních hodnot, preference kariéry a volného způsobu života se rovněž podepisují nad rodinným chováním lidí.
Chybí výchova k rodičovství
„V praxi neplatí, že špatná rodina je lepší než neúplná,“ říká socioterapeutka Zdena Prokopová z informačního a poradenského centra ROSA s tím, že v úplných rodinách, kde existují pokřivené vztahy, není pro výchovu dětí optimální prostředí, i když formálně je vše v pořádku.
„Celý život se máme vzdělávat. Potíž je v tom, že nás nikdo ale záměrně systematicky neučí být dobrými rodiči a partnery. Těmi se stáváme bez průpravy a někdy i nechtěně,“ dodává.
Podle expertů je rozhodující, aby dítě vychovával ten z rodičů, který má pro to lepší předpoklady. Výše majetku však přitom není rozhodující kritérium, upozorňují experti.