Hlavní obsah

Úřad na ochranu soukromí šetří, zda je zveřejnění minulosti soudců zákonné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) od úterý prověřuje, zda je zveřejnění komunistické minulosti soudců v souladu se zákonem. Problém prý není u zveřejnění minulosti soudců Ústavního soudu, uvedl úřad. Ústavní soud loni rozhodl, že někdejší členství soudců v předlistopadové KSČ není jejich soukromou věcí.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Šéf ÚOOÚ Igor Němec

Článek

Podle názoru ÚOOÚ není problém v tomto rozhodnutí, ale především v metodice použité ke zjišťování minulosti osob a jejím zveřejnění. Předseda úřadu Igor Němec poukázal také na to, že v publikovaném seznamu soudců byly chyby.

ÚOOÚ má mimo jiné problém se zveřejňováním stranické minulosti u státních zástupců. Podle úřadu to možné není, a to kvůli způsobu jejich jmenování.

Ústavní soud na konci listopadu rozhodl, že údaje o členství soudců v KSČ před rokem 1989 jsou důležitým podkladem pro veřejnou diskusi o nestrannosti a nezávislosti justice. Zrušil tak rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který právo na takovou informaci nepřiznal Tomáši Pecinovi. Pecina se domáhal informací o členství soudců Vrchního soudu v Olomouci v předlistopadové KSČ.

Ministerstvo spravedlnosti pak seznam soudců s komunistickou minulostí samo zveřejnilo na svém webu na počátku roku. Ocitlo se na něm přes 600 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a více než 350 žalobců, tedy téměř 30 procent. V seznamu však bylo více než dvacet omylů.

Reklama

Výběr článků

Načítám