Hlavní obsah

Dva miliony lidí v ČR jsou plně očkovaní proti covidu, nakažených dál ubývá

12. 6. 2021, 10:25

Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí ze zhruba 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok. Dávek bylo dosud rozdáno 6,44 milionu. Testy v pátek v Česku potvrdily 180 případů koronaviru, v pracovním dni nejméně od loňského 10. srpna.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto

Článek

Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Jak je na tom Česko s očkováním? Data z EU jsou nelichotivá

Koronavirus

V Česku se mohou k očkování proti covidu-19 přihlásit lidé od 16 let. Ukončené očkování z nich k pátku mělo zhruba 2,047 milionu ze zhruba 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok. Většina používaných vakcín je dvoudávková.

Od 1. června by se mohli k očkování hlásit všichni starší 16 let

Domácí

Alespoň jednu dávku vakcíny dosud dostalo téměř 4,4 milionu lidí. Podle odborníků je pro navození kolektivní imunity potřeba, aby se nechalo očkovat alespoň 70 procent populace, tedy přibližně 7,5 milionu lidí.V pátek vakcínu dostalo 109 683 lidí, o týden dřív jich bylo přes 115 tisíc, což je dosavadní denní rekord.

V nynějším týdnu poprvé počet aplikovaných vakcín ve všech pracovních dnech převýšil 100 tisíc. V předchozím týdnu to bylo ve čtyřech pracovních dnech, v posledním květnovém týdnu ve třech. Před tím se denní počty dávek nad 100 tisíc nedostávaly.

V nemocnicích jen dvě desítky lidí ve vážném stavu

Šíření epidemie zároveň zpomalilo na úrovně z loňských prázdnin, ještě na začátku letošního března v Česku denně přibývalo až téměř 17 tisíc případů nákazy.

V létě tu virus téměř nebude, míříme ke kolektivní imunitě, říká biochemik Hostomský

Domácí

Snižuje se také počet úmrtí s covidem-19, už víc než dva týdny s nákazou umírá méně než deset lidí za den. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek zemřelých.

V nemocnicích bylo s covidem-19 k pátku 207 lidí, ve vážném stavu 24 z nich. Tak nízko byl počet hospitalizovaných s koronavirem naposledy loni počátkem září, počet pacientů ve vážném stavu je nejnižší od konce srpna.

Zlepšuje se také situace ve většině nyní nákazou nejvíce zasažených okresů na jihu a západě Čech. Na Českokrumlovsku počet nově potvrzených případů koronaviru za týden na 100 tisíc obyvatel klesl na 60, o den dřív byl na 64. Sedmidenní incidenční číslo se snížilo také na Prachaticku z 57 na 35 a Klatovsku z 56 na 41. Vzrostlo ale na Českobudějovicku ze 44 na 51. Mezi kraji je incidenční číslo nejvýše právě v Jihočeském kraji nad 28, nejnižší je pod hodnotou šest v Karlovarském kraji.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30 224 lidí.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku kleslo na 0,66 z pátečních 0,72. Pod 0,7 se vrátilo po dvou týdnech. Pod hodnotou jedna, což ukazuje zpomalování šíření epidemie, se drží od poloviny dubna.

Epidemiolog Rastislav Maďar v pátek uvedl, že na podzim se epidemická situace v Česku pravděpodobně opět zhorší, bude stoupat reprodukční číslo, ale koronavirus nezatíží nemocnice. Pak bude možné vývoj udržet měkkými opatřeními, jako je například nošení ochrany úst a nosu, dezinfekce rukou a dodržování rozestupů. Ze čtyř scénářů vývoje epidemie je podle Maďara málo pravděpodobná možnost, že nastane útlum epidemie.

Epidemiolog Maďar popsal čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie

Domácí

Anketa

Už jste se nechali očkovat proti covidu-19?
Ano, už mám za sebou první dávku.
36,9 %
Ano, už jsem plně naočkovaný/á.
27,6 %
Ještě ne, ale jsem už zaregistrovaný/á a čekám na termín očkování.
2,7 %
Ještě ne, ale termín už mám a v nejbližších dnech budu očkován/a.
3,9 %
Ne, očkovat se nenechám.
28,9 %
Celkem hlasovalo 2341 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků