Hlavní obsah

Syrští uprchlíci, kteří mířili do Německa, mají dočasný azyl v Bělé

5. 4. 2015, 10:57

Sedm z 15 syrských uprchlíků, které v pátek večer zajistili celníci u Rozvadova na Tachovsku, skončilo dočasně v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové. Dalších osm k nim přibude v nejbližší době. Tam počkají na předání slovenské straně, přes níž směřovala dodávka maďarského převaděče.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Článek

"Sedm cizinců, kteří už mají vydané rozhodnutí o zajištění, bylo dnes ráno převezeno do zařízení pro cizince, kde setrvají do doby předání na základě mezinárodních smluv," uvedla mluvčí krajské policie Hana Kroftová. Řízení se zbylými osmi, které ještě probíhá, bude mít podle ní totožný postup.

Cizinecká policie řeší neoprávněný vstup a pobyt na území ČR a jejich následné předání podle mezinárodní smlouvy se Slovenskem, které se nyní musí vyjádřit a do 20 dnů by si mělo uprchlíky převzít. Pokud se tak stane, budou slovenští policisté dále postupovat podle jejich právních norem a rozhodnutí.

V dodávce bylo patnáct uprchlíků

Syřany ve věku do 25 let bez dokladů objevili plzeňští celníci v pátek kolem 20:00 při kontrole maďarské dodávky u Rozvadova. Směřovali po dálnici D5 do Německa. Podle mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Jitky Blahutové šlo o běžnou kontrolu hlídky mobilního dohledu před státní hranicí. "V zadní části dodávky na ploše asi 1,5 krát 1,5 metru převážel 15 mužů ze Sýrie. Neměli žádné průkazy totožnosti," uvedla.

Řidič vozu značky Kia celníkům řekl, že míří z Maďarska do Německa. "Byl to 48letý cizinec," uvedla Kroftová.

Reklama

Související články

Výběr článků